Neděle

14. dubna 2024

Nyní

22°

Zítra

14°

Svátek má

Fiala v Hradci: Vláda tlaku zemědělců ustupovat nebude, protest je vydíráním

7. 3. 2024

page.Name
Vláda podle premiéra Petra Fialy (ODS) tlaku zemědělců ustupovat nebude. Jejich dnešní protest v Praze premiér označil za vydírání. Se zemědělci je vláda připravena jednat, ale u jednacího stolu. Zemědělský sektor má podle premiéra rekordní zisky. Předseda vlády to dnes řekl novinářům v Hradci Králové, kde zahajoval stavbu kampusu Univerzity Karlovy.

"Nemíním, a říkám to znovu za sebe i za vládu, ustupovat tlaku, vydírání, blokování ulic, omezování života lidí, jak to dnes vidíme v Praze," řekl premiér. Pod tlakem a na základě omezování života lidí vláda podle něj jednat nemůže.

Dnešní protestní jízdu traktorů v Praze označil za "přehlídku krásných nových strojů, které svědčí o tom, že situace (v zemědělství) není tak tragická". Uvedl, že zemědělský sektor má rekordní zisky. V roce 2021 byl zisk sektoru podle Fialy devět miliard korun, v roce 2022 to bylo 22 miliard korun a loni téměř devět miliard korun.

Do zemědělství jdou podle něj z evropských a národních zdrojů desítky miliard korun. V roce 2022 to podle něj bylo 46 miliard korun a v roce 2023 to bylo 37 miliard korun. "Ať si každý občan o tom udělá obrázek sám," řekl.

Za paradox protestu Fiala označil to, že na základě jednání a uznání některých požadavků zemědělců by mělo zemědělství v roce 2025 dostat z národních zdrojů dvě miliardy korun navíc. "To jsme jim v pátek řekli a výsledkem jsou tyto demonstrace. Rozumím tomu tak, že současné vedení Agrární komory a Zemědělského svazu protestuje proti tomu, že vláda chce do zemědělství z peněz danových poplatníků dát navíc dvě miliardy korun," řekl. Peníze by podle něj mohla dát vláda jinam, třeba do školství.

Zemědělci s traktory dnes brzo ráno dorazili do Prahy. Jízdou kolem Letné a následnou demonstrací před Strakovou akademií chtějí dát najevo, že vláda podle nich neřeší jejich problémy. Podle odhadu Agrární komory se protestu účastní přes 700 traktorů a další techniky a kolem 3500 lidí. Policisté museli zasahovat před úřadem vlády, kde jeden ze zemědělců vysypal na vozovku a tramvajové koleje hnůj.

ČTK