Pondělí

15. července 2024

Nyní

24°

Zítra

22°

Svátek má

Teplofikace historického centra pokračuje. Druhá etapa potrvá do října

26. 3. 2024

page.Name
Městská společnost Tepelné hospodářství Hradec Králové v dubnu zahájí druhou etapu výstavby teplovodních sítí dálkového tepla v historickém centru města. Investice by měla činit asi 16 milionů korun a hotovo by mělo být do konce října. Práce se dotknou zejména ulic Dlouhá, Zieglerova a V Kopečku v těsné blízkosti Velkého náměstí. V ulici V Kopečku zároveň už od února dochází k rekonstrukci vodovodu a kanalizace.

Na dálkové teplo by se díky novým sítím mohly v centru města v budoucnosti navázat desítky zákazníků, kteří zatím k topení využívají lokální plynové zdroje. Rozšíření sítí dálkového tepla je součástí strategie města k zajištění energetické bezpečnosti a stability dodávek tepla a energií. Radnice tím reagovala na nejistotu vyvolanou energetickou krizí a válkou na Ukrajině. Rozvoj dálkového vytápění také v lokalitě pomůže snížit množství oxidů dusíku, které vzniká spalováním plynu.

Letos budou stavbaři pracovat především v ulicích Dlouhá, Zieglerova a V Kopečku. Chodci a řidiči musí v centru města opět počítat s dopravními omezeními. Na konci června, kdy se v centru koná 29. ročník mezinárodního divadelního festivalu Regiony, stavbaři práce přeruší.

Práce v rozkopaných ulicích zřejmě budou mít dál i archeologové. Při dosavadních výkopech objevili například pozůstatky valu, který v 11. a 12. století vyděloval z hradeckého návrší akropole.

Letošní práce představují druhou etapu teplofikace historického centra města. Do loňské první etapy výstavby 1,2 kilometru sítí firma dala Teplé hospodářství asi 35 milionů korun. Nové teplovody loni stavbaří položili v ulicích Klicperova, Radoušova, Úzká a na Velkém náměstí. Na dálkové teplo se tak napojily objekty Radnice čp. 1, Klicperovo divadlo, objekt bývalé městské knihovny, budovy městské a státní policie a několik dalších objektů soukromých majitelů. "Připojené objekty představují roční odběr asi 12.000 GJ, což odpovídá ročnímu dodávce přibližně pro 500 bytů," uved l ředitel Tepelného hospodářství Jiří Seidler .

Tepelné hospodářství dodává v Hradci teplo do 24 tisíc domácností. Od 1. ledna zdražilo teplo o 27,3 procenta na 814,72 za gigajoule (GJ) včetně DPH. Přes zdražení patří teplo v Hradci Králové mezi nejlevnější v Česku. Teplo Tepelné hospodářství nakupuje od uhelných Elektráren Opatovice (EOP) ze skupiny Daniela Křetínského. Podíl firmy na trhu s teplem v Hradci se odhaduje na 80 procent. Do některých lokalit ve městě dodávají teplo přímo i EOP a na trhu městské firmě konkurují. Roční myslí Teplého hospodářství se pohybuje přes půl miliardy korun. V roce 2022 firma vytvořila zisk 16,9 milionu korun, z nichž 15 milionů korun poslala jako dividendu města.

V Kopečku, kde letošní etapa v dubnu začne, jsou už lidé na dělníky zvyklí. Od začátku února tam totiž pracují na rekonstrukci vodovodu a kanalizace. "Práce na stavbě probíhá dle schváleného harmonogramu. Práce na kanalizační stanici jsou těsně před dokončením. V týdnu od 25. března budou zahájeny práce na obnově vodovodního řadu. Práce budou dokončeny v souladu se smlouvou o dílo do 30. dubna," na svém webu společnost Vodovody a kanalizace Hradec Králové. 
(tz, čtk, kul)
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: THHK