Pondělí

15. července 2024

Nyní

24°

Zítra

22°

Svátek má

Konečně? Rekonstrukce severních teras a Žižkových sadů má začít za dva a půl roku

15. 5. 2024

page.Name
Dlouho očekávaná rekonstrukce historických severních teras a přilehlých Žižkových sadů v centru města by měla začít na přelomu let 2026 a 2027. Novinářům to dnes řekl investiční náměstek primátorky Lukáš Řádek (TOP 09). Hradečtí radní na svém úterním jednání schválili vypsání výběrového řízení na projektanta. V současnosti je naprostá většina teras kvůli havarijnímu stavu už více než 10 let uzavřená. Po rekonstrukci za odhadovaných 200 milionů se sady přiblíží své původní podobě od architekta Františka Thomayera a přes opravené terasy povede i bezbariérová cesta na Velké náměstí.

Severní terasy stojí na místě někdejších městských hradeb a i s Žižkovými sady se nacházejí v městské památkové rezervaci. Nyní jsou terasy v havarijním stavu a pro veřejnost jsou přes deset let uzavřené. Jejich obnovu město chystá od roku 2012. Podle hradecké radnice se nyní vytoužená revitalizace za odhadovaných 200 milionů korun výrazně přiblížila. Radní na svém včerejším zasedání schválili vypsání výběrového řízení na projektanta, který vypracuje projektovou dokumentaci pro vydání stavebního povolení, a dále projektovou dokumentaci k zadání a provádění stavby.

„Předpokládáme, že pokud bude výběr projektanta úspěšný, mohli bychom mít potřebné dokumenty k dispozici na jaře roku 2026. Následovat bude výběr zhotovitele, který, opět v případě příznivého vývoje, by mohl se samotnou rekonstrukcí začít na přelomu let 2026 a 2027,“ řekl dnes dopoledne novinářům investiční náměstek primátorky Lukáš Řádek. Severní terasy jsou podle něj dlouhodobě v havarijním stavu a udržovací práce by nebyly efektivní. Radnice se proto rozhodla pro kompletní rekonstrukci za odhadovaných 200 milionů korun. S financováním by měla pomoct dotace z evropského programu IROP.

Výtah nebude, vznikne ale bezbariérová cesta ze sadů na náměstí

Rekonstrukce severních teras a Žižkových sadů by měla přinést řadu změn. „Dojde k opravě teras včetně několika schodišť, vybudováno bude zcela nové schodiště na Kavčí plácek. Změní se také síť cest, které by měly zajistit bezbariérový přístup až na Velké náměstí. Revitalizace se dočkají architektonické prvky v území i kruhová fontána ve středu sadů, zároveň bude vyměněn a doplněn městský mobiliář. Vedle toho se upraví odvodňovací systém, aby mohl dostatečně odvádět vodu z teras právě do sadů,“ uvedl Řádek. O bezbariérovém přístupu ze Žižkových sadů hovořili zástupci radnice už v loňském roce. Tehdy uvažovali i o vybudování výtahu na Velké náměstí. Podle Řádka ale nakonec od tohoto záměru vedení města ustoupilo. 

Velkou součástí plánované rekonstrukce bude výměna a oprava inženýrských sítí, kterých je v daném území celá řada, ať už jde o vodovod, kanalizaci, elektřinu nebo telekomunikaci. Obměny se dočká zeleň, zejména řada stromů je zde ve špatném až havarijním stavu. Celkově se park pročistí, některé nevyhovující druhy dřevin, keřů a rostlin budou odstraněny a nahradí se řadou nových. 

V současné době je na severních terasách téměř nefunkční systém kanalizace a odvádění dešťových vod ze svahu, což platí hromadění vody v terasách a další zhoršování jejich stavu. "Situaci dále komplikuje silný kořenový systém některých, který postupně degraduje stabilitu teras a opěrných zdí," řekl Řádek. Oficiálně jsou prakticky celé uzavřené terasy, zejména během červnového divadelního festivalu Regiony ovšem někteří lidé tento zákaz nerespektují. Hrozí tak reálně i sesun hradeb. O tom, že stav teras opravdu není dobrý, se Hradečané přesvědčili už před 13 lety. V roce 2011 se sesunula část hradeb vedle Adalbertina. Padající cihly naštěstí nezasáhly lidi, ale poškodily tři zaparkovaná auta. Pokud by k něčemu takovému došlo znovu, mohlo by to mít ničivé následky. 

(tz, kul)
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek