Pondělí

15. července 2024

Nyní

24°

Zítra

22°

Svátek má

55 let od upálení Jana Palacha. Vzpomínat se bude v úterý i v Hradci

15. 1. 2024

page.Name
V úterý 16. ledna uplyne 55 let od upálení Jana Palacha. V Hradci Králové se při té příležitosti od 16:30 hodin uskuteční vzpomínková akce na Masarykově náměstí. Uctít památku Jana Palacha můžete položením květin a zapálením svící. Setkání pořádá Síť aktivních občanů Hradec Králové, Milion Chvilek Hradec Králové a Masarykova společnost Hradec Králové.

"Srdečně vás zveme na krátké setkání s názvem "Vzpomínka na Jana Palacha", které se uskuteční v úterý 16. ledna 2024 od 16:30 na Masarykově náměstí v Hradci Králové. Spolu s našimi partnery si v den výročí upálení Jana Palacha připomeneme vůli k boji proti zlu a touhu po svobodě jeho i dalších, kteří se vzepřeli režimu," zve na úterní vzpomínkovou akci za Síť aktivních občanů HK Lucie Javůrková. 

Student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Jan Palach se upálil na Václavském náměstí v Praze přesně před 55 lety 16. ledna roku 1969. O tři dny později na následky zranění v nemocnici zemřel. Jeho čin symbolizoval protest proti politickému vývoji v Československu po  invazi vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 s cílem probudit český národ z lhostejnosti.

Palach chtěl svým činem probudit národ z letargie a vyburcovat ho k odporu proti nastupující normalizaci. "Na protest proti všemu, co se tady děje. Proti nesvobodě slova a tisku. Říkejte to všem," popsal Jan Palach důvody svého činu zdravotní sestře v nemocnici, kam ho převezli s těžkými popáleninami. Další student, Jan Zajíc, se po vzoru Palacha upálil na protest proti normalizaci v Praze 25. února 1969.

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Síť aktivních občanů HK