Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

ČT1 začne v neděli vysílat seriál Smysl pro tumor. Natáčel se v Hradci

4. 1. 2024

ČT1 začne v neděli vysílat seriál Smysl pro tumor. Natáčel se v Hradci 7 snímků
Česká televize odvysílá v neděli večer na programu ČT1 první z osmi dílů seriálu Smysl pro tumor. Příběh ambiciózního studenta medicíny, kterému nemoc změní život, ale zároveň mu umožní najít lásku a vážit si své vlastní rodiny, se z velké části natáčel na pracovištích Fakultní nemocnice Hradec Králové. Na obrazovkách ale jistě poznáte i další hradecká místa. Seriál natočila režisérka Tereza Kopáčová, v hlavních rolích se představí Filip Březina, Tereza Brodská, Jiří Bartoška či Alžběta Malá.

Seriál vznikl podle původní belgické verze Gevoel voor tumor oceněné Prix Europa pro nejlepší televizní sérii roku 2018. Autorem české adaptace je scenárista Matěj Podzimek. Hlavní postavu úspěšného medika a ragbisty hraje ve Smyslu pro tumor Filip Březina. Pro roli v seriálu, jehož natáčení zabralo víc než 80 dní, obětoval nejen vlasy, ale i stálé divadelní angažmá. V dalších rolích diváci uvidí Terezu Brodskou, Jiřího Bartošku, Alžbětu Malou, Pavla Řezníčka či Natálii Řehořovou.

„Seriál Smysl pro tumor z mnoha úhlů pohledu zpracovává téma, které by mohlo znít: Mám rakovinu, co bude dál? Ústřední postava má život před sebou, zdravotní problémy si nepřipouští, slaví jeden úspěch za druhým. Ze dne na den je ale všechno jinak. Lékaři mu diagnostikují rakovinu, která se propíše nejen do jeho života, ale dotkne se taky jeho nejbližších a přátel. I jejich osudy vypráví tahle série optimisticky a s velkou dávkou naděje,“ uvedl kreativní producent Matěj Stehlík.

Seriál se natáčel v roce 2022 z velké části v Hradci Králové. Filmový štáb pro natáčení využil autentické prostředí Fakultní nemocnice Hradec Králové, natáčelo se například na onkologické, hematologické, neurochirurgické či gastroenterologické klinice a mnoha dalších pracovištích. Každá z osmi epizod končí krátkými rozhovory s mladými lidmi, kteří absolvovali léčbu na onkologii a aktivně se zapojili do pacientského projektu Fuck Cancer. "Náš seriál je o tom, že hluboký smysl může mít i rakovina. A pacienti, kteří si touhle nemocí prošli, to potvrzují. Nepotkala jsem nikoho, kdo by měl ve stejném věku tak srovnané životy a hodnoty jako ti, kteří si v mládí prošli těžkým bojem s touhle nemocí. Spontánně se přiznávali, že teď mají šťastnější život," uvedla režisérka Tereza Kopáčová. 

„Bylo nesmírně náročné zkoordinovat natáčení seriálu v prostředí nemocnice tak, abychom neomezili péči o pacienty, takže jsme využívali například letních uzávěr pracovišť kvůli malování, klidnější víkendový provoz a podobně. Děkuji všem zaměstnancům, kteří se do projektu zapojili za vstřícnost a věřím, že seriálový příběh pomůže pacientům přiblížit moderní onkologickou léčbu,“ řekl k seriálu ředitel FN HK Aleš Herman.

(kul, ČTK)
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: ČT/Pavla Černá, Jaroslav Fikota, Lukáš Oujeský