Čtvrtek

25. července 2024

Nyní

24°

Zítra

27°

Svátek má

Porovnání krajských měst: Je jízdné v hradecké MHD levné nebo drahé?

17. 1. 2024

page.Name
Velké rozladění dávají na sociálních sítích najevo mnozí Hradečáci kvůli schválenému zdražení základního jednotlivého jízdného v MHD. Od března se zvýší cena za jednu jízdu ze 14 na 25 korun. Jak to vypadá v ostatních krajských městech Česka? Z porovnání vyplývá, že současných 14 korun je s přehledem nejnižší cenou za jednotlivou jízdu ze všech krajských měst. Po zdražení se to však změní. Od 1. března bude základní jízdné dražší než v Hradci pouze ve dvou českých městech - v Praze a v Liberci.

Od 1. března letošního roku dojde ke zdražení jízdy v hradecké MHD. Tato zpráva dnes dopoledne nepříjemně překvapila mnohé obyvatele Hradce Králové, kteří v posledních týdnech už museli přijmout zdražení dodávek tepla či vody. Pod zprávou o plánovaném zdražení jízdy na naší facebookové stránce okamžitě začala bouřlivá diskuze. 

"Město by mělo fungovat obráceně už teď je město plné aut a tímhle to bude jen horší," napsala například Ivana Slámová. Její názor sdílelo i mnoho dalších diskutujících. nikdo z nich tvrdí, že jízdné je předržené. " Nechápu, proč ve srovnání se zbytkem republiky v tak malém městě máme mít tak předražené jízdné?! V dnešní době, kdy lidé přepočítávají každou korunu, se zdraží jízdné o 11 korun, to mi přijde dost přehnané," napsal například Lukáš Kvapil. Podle dalšího z diskutujících Hany Hladíkové je absurdní, že Hradec bude mít dražší roční jízdné než Praha. 

Jak drahá je hradecká MHD doopravdy? Porovnali jsme jízdné ve všech 13 krajských městech v České republice. Z tohoto porovnání vyplývá, že dosavadní hradecká cena 14 korun za jednotlivé jízdné s průměrem výrazně vymyká. Hradec je pro cestující hromadnou dopravou doposud jednoznačně nejlevnějším krajským městem v Česku. Zatímco v Hradci si můžete koupit základní jízdenku za 14 korun, v sousedních Pardubicích vyjde na 17 korun, ve Zlíně na 18 korun av Jihlavě za 19 korun. Všechna ostatní krajská města už mají základní jízdné za 20 korun a více. 

Od 1. března se ovšem pozice Hradce Králové výrazně změní. Zatímco nyní je ze všech krajských měst nejlevnější, po schváleném zdražení základní jízdenky na 25 korun, bude patřit mezi nejdražší. Vyšší cenu zaplatí cestující pouze ve dvou českých městech - v Liberci za hodinovou přestupní jízdenku 28 korun av Praze za třicetiminutovou jízdenku 30 korun. Stejně jako v Hradci vyjde základní jízdné cestující v Brně, Ostravě av Karlových Varech. Naopak levněji budou moct lidé cestovat v Plzni, Olomouci, Českých Budějovicích, Pardubicích, Jihlavě, Ústí nad Labem a také ve Zlíně.

Kromě jednotlivého jízdného zdraží v Hradci od března i časové jízdenky. Například základní roční jízdné pro dospělého vyjde po zdražení o deset procent nově na 4070 korun. Jak správně poukazují některé diskutující, cena za roční jízdné je o 420 korun vyšší než v Praze. V porovnání s dalšími krajskými městy ale hradecká cena za roční kupón nijak nevyčnívá. Výrazně dražší je v Brně, Plzni, Ostravě i Ústí nad Labem. Další tři města mají roční jízdenku jen o 80 korun levnější než v Hradci. Výrazně ušetří lidé jen v Olomouci av Karlových Varech, kde vyjde roční kupón na 3200 korun. 

Z výše uvedených dat vyplývá, že zdražení jízdy po více než sedmi letech je v Hradci logickým krokem. Otázkou však zůstává, zda skokový nárůst není příliš výrazný. 

Tomáš Kulhánek
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: archiv Salonek