Neděle

25. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

V Hradci vyrazili do ulic tříkráloví koledníci, sbírka potrvá do 14. ledna

5. 1. 2024

page.Name
V Hradci Králové dnes začala Tříkrálová sbírka, koledníkům v hradecké katedrále svatého Ducha požehnal generální vikář Jan Paseka. V Královéhradeckém kraji pomáhá celkem osm charit, které vyšlou na tříkrálovou koledu dohromady 1700 trojic, z toho 450 trojic na Hradecku. Budou koledovat v desítkách měst a stovkách obcí, řekla dnes ČTK Jana Karasová z Diecézní charity Hradec Králové. V některých okresech kraje sbírka začala dříve.

"Nejvíce tříkrálových koledníků se očekává o víkendu," řekla ČTK Karasová. Sbírka v Česku začala 1. ledna a potrvá do 14. ledna. Tříkráloví koledníci vyráží do ulic také v celé hradecké diecézi, která zahrnuje Královéhradecký a Pardubický kraj a části sousedních krajů. V Pardubicích sbírku zahájili 4. ledna.

Tříkrálová sbírka pomůže nemocným a potřebným především v regionech, kde se koná. Například Oblastní charita Hradec Králové z výtěžku Tříkrálové sbírky podpoří domácí hospicovou péči a výstavbu lůžkového hospice ve Stěžerách na Hradecku. Charity na Náchodsku a Jičínsku použijí vybrané prostředky na podporu Charitní pečovatelské služby a v Dobrušce na Rychnovsku z darovaných příspěvků podpoří službu Osobní asistence.

Část výnosu sbírky bude věnována i na humanitární pomoc do zahraničí. "Mnohé naše charity z Tříkrálové sbírky poskytnou také přímou pomoc rodinám s dětmi a potřebným lidem v nouzi ve svém regionu. Část výtěžku věnují také na dobročinné projekty pro chudé v Indii, konkrétně na výstavbu nové školy a podporu studentů VŠ v oblasti Belgaum, dále na kvalifikační kurzy pro mladé lidi a doučování dětí v oblasti Bangalore," uvedla Karasová.

Jako koledníci se do Tříkrálové sbírky zapojili školáci, skauti, farníci i rodiče s dětmi. Peníze vybírají do zapečetěných pokladniček. Přispět lze také prostřednictvím pevných kasiček v charitních zařízeních, kostelech, na úřadech či v obchodech, nebo on-line na webu sbírky či pomocí dárcovské SMS.

Tříkrálovou sbírku na východě Čech doplní řada akcí pro veřejnost, mimo jiné koncerty, živé betlémy a různé hry. Například dnes od 13:00 v Jičíně zve charita na dobrodružnou cestu za třemi králi s úkoly a příběhy a v sobotu 6. ledna odpoledne na společné poděkování v zámeckém parku. V Poličce na Svitavsku v sobotu 6. ledna je na programu průvod s koňmi a živý betlém nebo 13. ledna v Letohradě na Orlickústecku tříkrálový průvod.

Podle Karasové při posledním ročníku Tříkrálové sbírky v lednu 2023 v královéhradecké diecézi darovali lidé rekordních 25,8 milionu korun.

Tříkrálová sbírka je největší dobročinnou sbírkovou akcí v Česku. Poprvé ji uspořádali v roce 2000 v olomoucké arcidiecézi. O rok později se Tříkrálová sbírka rozšířila po celé zemi.

Městská policie Hradec Králové upozorňuje veřejnost, aby si dala pozor na falešné koledníky, kteří se snaží obohatit na dobré myšlence a sociálním cítění většiny lidí. "Skupinky koledníků musí být vždy vybaveny pokladničkou, která je zapečetěna pracovníky magistrátu města, a na boku má samolepku s červeným logem charity. Zodpovědná osoba má u sebe pověření ke konání sbírky. Na požádání je povinna prokázat se průkazkou Diecézní katolické charity HK a občanským průkazem. Pokud si občané nejsou jisti, zda je oslovil pracovník v rámci řádně schválené sbírky, či se jedná o podvodníka, měli by se obrátit na městskou polici. Ta bude po celou dobu konání tyto „výběrčí“ kontrolovat," informovali strážníci. 

(čtk, kul)
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Oblastní charita Hradec Králové