Pondělí

15. července 2024

Nyní

22°

Zítra

21°

Svátek má

Dva roky s Ukrajinou. Lidé v pátek na Masarykově náměstí uctí oběti války

22. 2. 2024

page.Name
V pátek 23. února od 17 hodin se na Masarykově náměstí uskuteční krátké setkání k tichému uctění obětí války na Ukrajině, vyjádření podpory a protestu proti této válce. Akci pořádá Diecézní charita Hradec Králové a Regionální ukrajinský spolek ve východních Čechách u příležitosti druhého výročí od ruské invaze na Ukrajinu.

„Pomáháme zejména těm nejzranitelnějším, jako jsou maminky s dětmi, osamělé ženy, senioři a lidé s postižením. Poskytujeme jim humanitární pomoc a poradenství, pomoc při hledání zaměstnání a začlenění dětí do škol, kurzy češtiny a volnočasové aktivity pro děti,“ říká ředitelka Diecézní charity Hradec Králové Anna Maclová a zve všechny lidi dobré vůle na tichý páteční protest proti válce se svíčkou. Akce se koná se pod záštitou hradecké primátorky Pavlíny Springerové (HDK). 

Pracovníci charity poskytují pomoc ukrajinským utečencům od počátku konfliktu a již tisícům z nich pomohly zapojit se do běžného života u nás. „Naši pracovníci nepřetržitě asistují uprchlickým rodinám i jednotlivcům při vyřizování formalit nezbytných pro jejich legální pobyt v ČR. Poskytují jim poradenství, asistenci a tlumočení. Maminkám pomáhají najít práci a zapojit děti do výuky. Naše kurzy češtiny pro cizince v krajském městě i v regionech navštěvuje bezmála 1600 Ukrajinců. Loni Diecézní charita také otevřela volnočasový klub Integráček, který je určený dětem všech národností,“ přibližuje konkrétní formy pomoci ukrajinským uprchlíkům vedoucí Integračního centra pro cizince Diecézní charity Hradec Králové Jan Kočí.

Charita již dva roky zajišťuje péči o více než dvě stovky uprchlíků na ubytovnách v Hradci Králové a ve Vrchlabí. Poskytuje jim humanitární a odbornou pomoc. Jen v uplynulém roce 2023 využilo poradenství a asistenci téměř 11 tisíc klientů z Ukrajiny. Více než 1500 uprchlíkům z Ukrajiny poskytly Charity potravinovou a materiální pomoc nebo pomoc s hledáním bydlení či zaměstnání. Více než tisícovka dětí se účastní volnočasových aktivit pro děti, jako jsou doučování s dobrovolníky, letní a jazykové tábory, dětské skupiny. 

(tz, kul)
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Diecézní charita Hradec Králové