Středa

22. května 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

Hradec se opět připojí k akci Vlajka pro Tibet, pro nehlasovali jen exprimátoři z ODS

21. 2. 2024

page.Name
Hradecká radnice se letos 10. března opět připojí k celosvětové akci Vlajka pro Tibet. S vyvěšením vlajky před hradeckým magistrátem souhlasila minulý týden městská rada. Pro připojení se ke kampani hlasovalo 9 z 11 radních. Vyvěšení nepodpořili pouze dva bývalí primátoři z ODS - Oldřich Vlasák a Alexandr Hrabálek. Hradec Králové byl v roce 1996 jedním z prvních měst v Česku, které se ke kampani, jež má za cíl poukazovat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu, připojilo. V posledních letech vlaje tibetská vlajka před magistrátem pravidelně.

Vyvěšení tibetské vlajky podpořilo letos devět radních. "Je důležité symbolicky vyjádřit podporu utlačovanému lidu. Je to o boji všech národů, které jsou okupovány nebo utlačovány. Máme s tím vlastní zkušenost," okomentovala rozhodnutí rady města primátorka Pavlína Springerová (HDK). Loni pro připojení se ke kampani Vlajka pro Tibet hlasovalo všech 11 členů rady.

Z nově zveřejňovaných protokolů o hlasování radních vyplývá, že vyvěšení tibetské vlajky minulý týden nepodpořili pouze Oldřich Vlasák a Alexandr Hrabálek z ODS. Oba se hlasování zdrželi. Třetí z členů rady za ODS, náměstek primátorky Miroslav Hloušek, stejně jako zástupci ostatních koaličních stran, hlasoval pro. V roce 2022, kdy na radnici vládla ODS s hnutím ANO pod vedením exprimátora Hrabálka, radní vyvěšení tibetské vlajky neschválili. Pro jich hlasovalo pouze pět. Nakonec tehdy souhlas s vyvěšením vlajky udělilo zastupitelstvo. Se zajímavým vysvětlením svého postoje tehdy přišel právě Oldřich Vlasák, který na radě vyvěšení nepodpořil a na následném zastupitelstvu ano. "Připadalo mi jako slabé gesto, aby to přijala rada, která se sešla v minimálním počtu. Myslím, že daleko větší sílu a podporu to bude mít, pakliže to bude přijato na zastupitelstvu," řekl tehdy. Letos se rada sešla v plném počtu, ani tak ale vyvěšení tibetské vlajky hradecký exprimátor nepodpořil. 

Dne 10. března se vyvěšením tibetské vlajky připomíná potlačení protičínského povstání v hlavním městě Tibetu Lhase v roce 1959, po němž odešel do exilu nejvyšší představitel Tibetu, čtrnáctý dalajláma. Kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v polovině 90. let v západní Evropě s cílem poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. Hradec byl v roce 1996 jedním z prvních měst v Česku, které se ke kampani připojilo. Později na konci 90. let a na začátku 21. století radnice vlajku oficiálně nevyvěšovala. V posledních letech vlaje tibetská vlajka před magistrátem pravidelně.

(kul, čtk)
tomas.kulhanek@salonkyhk.cz
Foto: Tomáš Kulhánek