Pátek

21. června 2024

Nyní

17°

Zítra

19°

Svátek má

Jako podpora pro příští rok poputuje z kraje do knihoven 10 milionů korun

29. 7. 2020

page.Name
Vedení Královéhradeckého kraje schválilo peníze na provoz knihoven, které plní regionální funkci. Pokud to schválí krajští zastupitelé, dostanou knihovny na příští rok téměř 10 milionů korun, tedy stejně jako letos. ČTK to dnes sdělili zástupci hejtmanství. Od roku 2005 jsou regionální funkce knihoven hrazeny z krajských rozpočtů.

„Cílem regionálních funkcí knihoven je zajistit dostupnost a rozvoj veřejných knihovnických a informačních služeb ve všech místech České republiky, a tím i odstranění nežádoucích rozdílů v úrovni jejich poskytování. Jde například o metodickou a praktickou pomoc menším knihovnám, nákup knih do výměnných fondů či pomoc při revizi a aktualizaci knihovních fondů,“ uvedla náměstkyně hejtmana pro kulturu Martina Berdychová.

Podle ní jsou knihovny téměř v každé obci a dostávají nový rozměr. „Stávají se kulturními, vzdělávacími centry s možností setkávání,“ řekla. Peníze na zajištění dostupnosti veřejných knihovnických a informačních služeb půjdou do Hradce Králové, Trutnova, Jičína, Náchoda, Rychnova nad Kněžnou a Kostelce nad Orlicí.

Rozpis celkové částky na tak zvané pověřené knihovny zajišťuje Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové. Část regionálních funkcí plní sama, část přenáší prostřednictvím smluv na pověřené knihovny v Hradci Králové, Náchodě, Jičíně, Trutnově, Rychnově nad Kněžnou a v Kostelci nad Orlicí. Vedle kraje finančně přispívají také zřizovatelé jednotlivých knihoven.

Rozdělení částky 9,8 milionu Kč pro rok 2021:

Název

částka v mil. Kč

Městská knihovna v Náchodě

2,2

Knihovna města H. Králové

2,2

Knihovna V. Čtvrtka v Jičíně

1,8

Městská knihovna v Trutnově

1,6

Kultura Rychnov nad Kněžnou

1,2

Městská v Kostelci nad Orlicí

0,6

Zdroj: krajský úřad

ku kš
ČTK
Ilustrační foto: Knihovna města Hradec Králové, knihovna města Náchoda