Neděle

26. května 2024

Nyní

12°

Zítra

14°

Svátek má

Obcím na kaucích za rozkopání krajských silnic propadlo 34 milionů

23. 7. 2020

page.Name
Obce a města v Královéhradeckém kraji v posledních téměř třech letech přišly na kaucích o 33,5 milionu korun za to, že nedokázaly rozkopanou krajskou silnici po stavbě sítí uvést do původního stavu. Peníze jako propadlé kauce inkasovala Správa silnic Královéhradeckého kraje. ČTK to řekl Jiří Klemt z tiskového oddělení hejtmanství.

Systém vratných kaucí za užívání krajských silnic při stavbě vodovodů, kanalizací a jiných sítí kraj zavedl v říjnu 2017. Současně tehdy přestal od obcí vybírat poplatek za užívání krajských silnic. Roční výběr poplatků dříve činil pět až sedm milionů korun.

„Při zavádění vratných kaucí nebylo naším cílem postihovat obce a města za to, že se pouští do investičních projektů. Na druhou stranu je zapotřebí nějakým způsobem chránit majetek Královéhradeckého kraje,“ uvedl náměstek hejtmana pro dopravu Martin Červíček (ODS).

Pokud po uložení inženýrských sítí pod povrch krajské silnice investor uvede silnici do původního stavu, složenou částku získá postupně v plné výši zpět. Po splnění smluvních podmínek a po převzetí silnice se vrací polovina kauce. Druhou polovinu kauce investor získá po uplynutí záruční lhůty a odstranění případných závad.

Od října 2017 do letošního června Správa silnic Královéhradeckého kraje uzavřela s obcemi a městy 412 smluv s celkovou kaucí 59 milionů korun. Inkasovaných 33,5 milionu korun připadalo na 265 smluv, tedy v průměru 126.000 korun na jednu. Vráceno bylo investorům 8,9 milionu korun za 75 dokončených a převzatých staveb. Zbylé smlouvy ještě nebyl ukončeny.

ČTK