Úterý

6. června 2023

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Pět zaměstnanců Domova důchodců v Černožicích se nakazilo Covidem-19!

28. 7. 2020

page.Name
/Aktualizováno/ V Domově důchodců v Černožicích nedaleko Hradce Králové, kde byla v pátek večer u jedné z ošetřovatelek prokázána nákaza Covidem-19, přibyly po včerejším plošném testování stovky klientů i 83 zaměstnanců další případy. Kromě ošetřovatelky, která se vrátila z Ukrajiny, se nakazili čtyři zaměstnanci, u nikoho z klientů domova nemoc nepropukla.

„Testování prokázalo nákazu u čtyř zaměstnanců domova plus jedné ženy, od které ji pravděpodobně chytili. Žádný klient není v tuto chvíli nemocný,“ potvrdil tyto informace Dan Lechmann z kanceláře krajského hejtmana. O konkrétních opatřeních v sociálních krajských zařízeních by mělo hejtmanství informovat dnes dopoledne.

Nákaza u ošetřovatelky byla prvním potvrzeným případem Covidu-19 v krajských domovech pro seniory s tím, že onemocnění u této ženy bylo zjištěno náhodou. Žádné příznaky nepociťovala, nechala se testovat kvůli tomu, že se nákaza objevila u jejího manžela.

K testům vedení domova po dohodě s hygieniky přistoupilo ale až v pondělí. „U tohoto charakteru kontaktu je z epidemiologického hlediska správné testovat zhruba po pěti dnech styku s nakaženým. Při dřívějším odběru by testy mohly být falešně negativní, virus by nemusel být ještě zachycen testem,“ uvedl Ivan Kučera, ředitel Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje.

S ohledem na nárůst počtu případů nákazy Covid-19 v ČR kraj zavede nová opatření proti šíření nákazy. „Ve všech krajských zdravotnických a sociálních zařízeních bude platit pro všechny zaměstnance povinnost vyplnit čestné prohlášení po návratu z dovolené v tuzemsku nebo v zahraničí,“ řekl hejtman Jiří Štěpán. Opatření by podle něj mělo zamezit zavlečení nákazy do zařízení, jako se to stalo právě v Černožicích.

Kromě toho kraj uvažuje o omezení návštěv v domovech pro seniory. „Protože jsou senioři rizikovou skupinou, uvažujeme o vydání plošného zákazu návštěv ve všech krajských domovech pro seniory stejně, jako k tomu od neděle přistoupilo největší krajské zařízení tohoto druhu – Domov U Biřičky v Hradci Králové. Situaci budeme sledovat a k případnému omezení návštěv přistoupíme po dohodě s hygieniky,“ upozornil náměstek hejtmana pro sociální oblast Vladimír Derner.

Přestože v Královéhradeckém v posledních dnech počty potvrzených nákaz koronavirem rostou, region i nadále patří v České republice k těm s nejnižším výskytem nákazy. Počet případů oproti pondělku vzrostl o devět na 283, vyplynulo z dnes zveřejněných dat ministerstva zdravotnictví.

V Královéhradeckém kraji bylo dosud zjištěno 51,3 případu nákazy v přepočtu na 100 tisíc obyvatel.  Podle posledních dostupných dat Krajské hygienické stanice z pondělí 27. července bylo v kraji 32 aktivních případů nákazy, o jeden více než v sobotu 25. července, z toho nejvíce - 15 - na Hradecku.

ku hj
ČTK
Ilustrační foto: kr-kralovehradecky.cz