Pátek

29. září 2023

Nyní

13°

Zítra

16°

Svátek má

Uzavřený Domov důchodců v Černožicích je v karanténě, Covid-19 má ošetřovatelka

26. 7. 2020

page.Name
V Černožicích nedaleko Hradce Králové musel být uzavřen Domov důchodců. Toto zásadní opatření bylo vyvoláno možnou nákazou koronavirem. U jedné z ošetřovatelek byla totiž prokázána nemoc Covid-19. Zítra budou na tuto nákazu testováni nejen klienti, ale i personál. Na případ upozornil na Twitteru Vlastimil Weiner z České televize.

„V sobotu jsme nezaznamenali, že by někdo měl typické případy onemocnění. Hlídáme to a monitorujeme hlavně klienty, kdyby se cokoliv objevilo," řekl ředitel domova Martin Scháněl. U ošetřovatelky bylo onemocnění zjištěno náhodou. Žádné příznaky nepociťovala, nechala se testovat kvůli tomu, že nákaza se objevila u jejího manžela.

V pondělí by se měly odebírat vzorky u 102 klientů a zhruba 60 zaměstnanců. Zařízení je v karanténě stejně jako část pracovníků, někteří další s ošetřovatelkou do kontaktu nepřišli. Nemoc byla u zaměstnankyně prokázána v pátek. Domov se snažil, aby se testy provedly dříve, ale ani v Královéhradeckém ani v Pardubickém kraji je nikdo nebyl schopen o víkendu zajistit.

„Zaměstnanci používají ochranné pomůcky pro minimalizaci možného přenosu. Zařízení má v tuto chvíli dostatek ochranných prostředků. „Domov je uzavřen pro všechny návštěvy. Zaměstnanci používají ochranné pomůcky pro minimalizaci možného přenosu. Zařízení má v tuto chvíli dostatek ochranných prostředků," informoval hejtman Jiří Štěpán.

Podle krajské hygienické stanice bylo od počátku epidemie v Královéhradeckém kraji zjištěno 254 lidí s prokázaným onemocněním Covid-19. Z něho se 219 vyléčilo, čtyři lidé v souvislosti s koronavirem zemřeli. Aktuálně je v regionu 31 nemocných.

dos mal
ČTK
Ilustrační foto