Neděle

14. dubna 2024

Nyní

22°

Zítra

14°

Svátek má

Covidová lůžka v nemocnicích hradeckého kraje jsou téměř plná

4. 11. 2020

page.Name
Nemocnice Královéhradeckého kraje jsou na maximálním počtu lůžek pro pacienty s covidem-19, které jsou schopny obsloužit. Aktuálně jich mají vyčleněno 340, z nichž 83 procent byla dnes dopoledne obsazena. ČTK to řekla mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová.

Krajské nemocnice přidávaly lůžka a vyčleňovaly nová covidová oddělení od října jednou až dvakrát týdně. „Nejvíce volných covid lůžek je v Jičíně, nejméně ve Dvoře Králové nad Labem,“ řekla Chytilová. V krajských nemocnicích kvůli výpadku personálu pomáhají externisté. „Aktuálně je nemocných zhruba 400 zaměstnanců, z toho je téměř 300 zdravotníků,“ dodala mluvčí.

V Královéhradeckém kraji pečuje o covid pacienty také největší zařízení svého druhu v regionu Fakultní nemocnice Hradec Králové. Dnes dopoledne tam bylo hospitalizováno asi 150 pacientů s covidem, z toho čtyři desítky jsou s ohledem na jejich stav umístěni na jednotkách intenzivní péče.

„Fakultní nemocnice v případě navýšení počtu pacientů covidovou infekcí bude postupovat v souladu se svým pandemickým plánem a zajistí uvolnění dalších lůžek,“ vyjádřil se mluvčí hradecké nemocnice, v jejíž laboratoři bylo včera vyšetřeno 1550 vzorků na covid. Také toto zdravotnické zařízení se potýká s úbytkem personálu z různých důvodů včetně nemocí či karantén.

Z celkového počtu více než 5000 zaměstnanců nemocnice chybí zhruba 450. „Jde o znatelný výpadek personálu, který řešíme přesuny zaměstnanců mezi jednotlivými pracovišti. V minulém týdnu jsme také vyzvali současné i bývalé zdravotníky, kteří by nám mohli přijít pomoci. Dosud se přihlásilo přes 130 zájemců,“ prozradil Sochor.

Tomáš Kučera
ČTK
Ilustrační foto