Neděle

29. ledna 2023

Nyní

-1°

Zítra

Svátek má

Personální situace v nemocnicích se zlepšuje, přesto chybí stovky zdravotníků

20. 11. 2020

page.Name
„Personální situace se začíná zlepšovat, ubývá celkový počet v práci nepřítomných zdravotníků, ale stále v nemocnici chybí více než 300 zdravotnických pracovníků,“ řekl dnes ČTK mluvčí hradecké fakultní nemocnice (FN) Jakub Sochor. I když se personální situace v nemocnicích kraje zlepšuje, přesto v nich chybí kvůli nemoci, karanténě nebo ošetřování člena rodiny stovky zdravotníků.

Fakultní nemocnice je největší v kraji, zaměstnává více než 5000 lidí. Minulý týden chyběla z různých důvodů asi desetina zaměstnanců. V nemocnici stále vypomáhají medici, vojáci, studenti zdravotnických škol či zdravotníci, kteří zareagovali na nemocniční výzvu s žádostí o pomoc. V tomto zdravotnickém zařízení dále klesá počet hospitalizovaných pacientů s covidem-19. Dnes ráno se zde léčilo zhruba 130 pacientů s covidem-19, z nichž téměř 40 vyžadovalo umístění na jednotkách intenzivní péče. Před týdnem se jich tam léčilo okolo 140 a týden před tím zhruba 150.

V porovnání s přelomem října a listopadu ubylo také vzorků vyšetřených v laboratoři hradecké FN. „Například ve středu jich bylo necelých 600 a zhruba 190 z nich bylo pozitivních,“ uvedl mluvčí. Kromě hradecké „fakultky“ léčí pacienty s covidem v regionu také krajské nemocnice. I v nich klesají počty odběrů na covid-19. „Lidí, kteří chodí na naše odběrová místa na covid testy, ubývá, například ve čtvrtek bylo vyšetřeno 456 lidí,“ sdělila řekla mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová.

Kapacita covidových lůžek v nemocnicích kraje byla k ránu zaplněna přibližně ze tří čtvrtin, v krajských nemocnicích se dnes léčilo zhruba 250 pacientů s covidem. „O něco větší tlak je stále na intenzivní lůžka, která jsou zaplněna téměř z 80 procent,“ dodala Chytilová.

Podle dnešních dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky měly nemocnice v kraji včera volných zhruba 37 procent ze 123 lůžek vybavených umělou plicní ventilací, před týdnem to bylo zhruba 36. Na odděleních JIP a ARO bylo 233 lůžek, z nich volných bylo okolo 20 procent. Pro pacienty s covidem zbývalo 15 těchto lůžek, pro ostatní 33. Standardních lůžek s kyslíkem bylo včera z počtu 1306 volných okolo 13 procent, o jedno procento méně než před týdnem.

Tomáš Kučera
ČTK
Ilustrační foto