Středa

24. července 2024

Nyní

24°

Zítra

22°

Svátek má

Plošné testy odhalily zatím desítky nakažených v sociálních službách

13. 11. 2020

page.Name
Plošné testování na covid-19 mezi klienty a zaměstnanci sociálních služeb v Královéhradeckém kraji odhalilo dosud desítky nových pozitivních případů. První testování ukázala, že zhruba z 1200 klientů je 50 pozitivních, z 900 testovaných pracovníků je pozitivních 15.

Testovací sady pro plošné testování dosud obdržely zhruba tři čtvrtiny poskytovatelů sociálních služeb v kraji. První vlna plošného testování v kraji tak zatím neskončila. „Podrobnější výsledky budeme mít po skončení celé první vlny testování příští týden," uvedl mluvčí kraje Dan Lechmann.

S plošným testováním se začalo postupně podle toho, jak do jednotlivých zařízení přicházely od ministerstva zdravotnictví sady antigenních testů. V Královéhradeckém kraji bylo plošné testování zahájeno ve středu. V první vlně bude otestováno zhruba 4000 klientů a přibližně stejný počet pracovníků, další vlny testování budou následovat.

Ještě před začátkem plošného testování v kraji byl v úterý potvrzený koronavirus ve 37 pobytových zařízení sociálních služeb, a to nejen v těch zřizovaných krajem. V některých šlo o pozitivní pracovníky a ve dvou desítkách případů o zařízení, kde se nakazili i klienti.

V Česku by mělo testy v sociálních zařízeních podstoupit asi 80.000 až 100.000 klientů a zhruba stejný počet pracovníků. Testy u klientů i personálu se mají opakovat každých pět dnů. Testovat je mají zdravotníci zaměstnaní v těchto zařízeních, nebo jejich nasmlouvaní praktičtí lékaři.

ČTK
Ilustrační foto