Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Situace se zhoršila, všechny okresy v kraji jsou v pátém stupni rizika PES

15. 12. 2020

page.Name
Epidemická situace v Královéhradeckém kraji se podle původního rizikové skóre protiepidemického systému PES zhoršila. K dnešku se ocitlo všech pět okresů v nejhorším pátém stupni, v pondělí to byly dva okresy, ostatní byly ve čtvrtém. Index PES oproti včerejšku stoupl o dva body na 81.

Předtím se držel čtyři dny na čísle 79, což také odpovídalo nejhoršímu pátému stupni. Nejvyšší skóre v kraji měly dnes okresy Rychnov nad Kněžnou a Jičín, a to shodně 81 bodů. Index PES hradeckého kraje byl dnes vysoko nad republikovou hodnotou, která byla 66 bodů, což znamená čtvrtý stupeň rizika.

V České republice, tedy i v hradeckém kraji, přesto i nadále platí třetí, mírnější stupeň pohotovosti. Od pátku by celá republika měla znovu přejít do horšího, čtvrtého stupně, což bude znamenat opětovné zpřísnění protiepidemických opatření. Od včerejška si pohoršily všechny okresy, nejvíce Jičínsko, a to o deset bodů na 81 ze sta. Na Rychnovsku index vzrostl na 81 z pondělních 74 a na Hradecku o pět na dnešních 79.

Tyto tři okresy byly v pondělí v mírnější čtvrtém pásmu rizika. Na Náchodsku stoupl index o tři body na 79 a Trutnovsku o dva na 78. Před týdnem byly tři okresy, Rychnovsko, Náchodsko a Jičínsko ve čtvrtém stupni a dva, Hradecko a Trutnovsko ve třetím. Hradecký kraj měl v úterý 8. prosince skóre 62, tedy v pásmu čtvrtého stupně. Skóre PES pro kraj při zohlednění všech testů včetně antigenních je ale výrazně nižší, a to 60, což odpovídá třetímu stupni.

Rychnovsko podle dat ministerstva zdravotnictví za posledních sedm dní zaznamenalo zhruba 413 nakažených na 100 tisíc lidí. Hradecko má za týden přibližně 339 zjištěných případů covidu-19, Jičínsko zhruba 336, Náchodsko asi 279 a Trutnovsko 240.

ČTK
Ilustrační foto