Čtvrtek

24. června 2021

Nyní

21°

Zítra

16°

Svátek má

Covidová lůžka kraji se rychle plní, nemocnice ale nemají dostatek personálu

27. 10. 2020

page.Name
V nemocnicích v Královéhradeckém kraji v posledních dnech rychle přibývá pacientů s covidem-19. Rozšiřování kapacit i přes výpomoc studentů naráží na nedostatek personálu. Většina nemocnic omezila neakutní operativu.

Podle mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilové je většina covidových oddělení plná. „Máme ještě možnost rozšířit kapacity řádově o desítky standardních lůžek, chybí ale zejména intenzivní lůžka. Navýšení kapacit je limitováno především nedostatkem personálu. Z tohoto důvodu je přibližně třetina lůžek v nemocnicích mimo provoz a ostatní lůžka se dělí na poskytování covidové a akutní péče,“ řekla.

V krajských nemocnicích bylo dnes ke čtrnácté hodině v provozu 267 covidových lůžek, z nichž bylo 17 lůžek intenzivních v režimu ARO, přibližně tři desítky v režimu JIP. „Pacientů rychle přibývá. Neustále se také zvyšuje počet prováděných odběrů na covid testy, například v pondělí to bylo 1100 vyšetření, laboratoře jsou ale také personálně oslabené,“ uvedla  mluvčí.

Plánovaná péče je, jak sdělila, utlumená ve všech nemocnicích kraje. „Aktuálně máme téměř 300 zdravotníků nemocných, asi jedna třetina z nich je covid pozitivních, další desítky jsou na ošetřování člena rodiny. Těch 300 zdravotníků představuje asi šestinu z celkového počtu zdravotníků v krajských nemocnicích,“ dodala s tím, že v krajských nemocnicích  vypomáhají desítky externistů včetně studentů či vojáků.

Nemocnice hradeckého kraje koordinují postup se státní Fakultní nemocnicí Hradec Králové. V tomto zařízení bylo dnes dopoledne zhruba 140 pacientů s covidem, z nichž necelá jedna třetina vyžadovala intenzivní péči. „Nemocnice v souladu se svým pandemickým plánem připravuje další lůžkové kapacity pro zajištění péče o covid-19 pozitivní pacienty,“ vysvětlil mluvčí hradecké fakultní nemocnice Jakub Sochor.

Nemocnici chybí stovky zaměstnanců kvůli nemoci, karanténě nebo ošetřování člena rodiny. Na základě pracovní povinnosti do ní nastoupilo více než 40 studentů, kteří pracují na různých místech, od odběrového stanu přes lékárnu až po lůžková pracoviště. „Nemocnice jedná o nástupu dalších 25 studentů, uvítáme další studenty ze zdravotnických oborů, kteří by se byli ochotni zapojit do pomoci,“ doplnil mluvčí Sochor.

V hradeckém kraji za 24 hodin do dnešního dopoledne přibylo 991 případů covidu na 13 518. Počet úmrtí lidí s covidem vzrostl o sedm na 94. Aktivních případů nemoci bylo dnes v kraji přes šest tisíc.

Tomáš Kučera
ČTK
Ilustrační foto