Pondělí

26. září 2022

Nyní

12°

Zítra

10°

Svátek má

Město plánuje schodkový rozpočet, investovat chce 208 milionů korun

2. 10. 2020

page.Name
Stotisícový Hradec Králové plánuje v příštím roce rozpočet se schodkem 168 milionů korun při příjmech 2,13 miliardy a výdajích 2,3 miliardy korun. Schodek chce uhradit z peněz ušetřených v minulých letech, s úvěrem nepočítá. Na investice chce město podle návrhu základního rámce rozpočtu dát 208 milionů korun.

Návrh rozpočtu nyní postupně projednají kluby zastupitelů, finanční výbor a rada města. Definitivní znění rozpočtu by mělo schvalovat zastupitelstvo v prosinci. Podle vedení města přípravu návrhu rozpočtu na rok 2021 významně ovlivňuje současná ekonomická situace související s pandemií koronaviru.

„Plné dopady pandemie do rozpočtu nebyly prozatím definitivně vyčísleny a je poměrně pravděpodobné, že ovlivněny budou i rozpočty několika dalších let," uvedla ekonomická náměstkyně primátora Monika Štayrová. Do rozpočtu roku 2021 chce radnice zahrnout také padesátimilionový příspěvek státu, který kompenzuje propad daňových příjmů. Nyní má město tento příspěvek v rezervě rozpočtu letošního roku.

Investice v příštím roce by nakonec mohly být vyšší než zatím plánovaných 208 milionů korun. „Některé akce, které jsou již v realizaci, jsou plně kryté v aktuálním rozpočtu a nevyčerpaná částka se převede do roku 2021 v rámci vypořádání výsledku hospodaření z roku 2020,“ řekla náměstkyně.

Mezi největší investice města Hradce Králové v roce 2021 by měly patřit práce na inteligentním dopravním systému, stavbě domu odlehčovací služby v Honkově ulici, stavbě sportovní haly na Pouchově a stavbě MŠ Sluníčko. Radnice také počítá se zahájením šestisetmilionové stavby fotbalového stadionu a zahájením stavby lávky přes Labe u Aldisu.

ry hj
ČTK
Ilustrační foto