Středa

7. června 2023

Nyní

15°

Zítra

18°

Svátek má

Kapacita testů v hradeckém kraji je až 900 denně, je dostačující

31. 8. 2020

page.Name
Aktuálně se v Královéhradeckém kraji provádí 270 až 450 testů na koronavirus denně s tím, že výsledky mají pacienti zpravidla do 24 hodin od výtěru. ČTK to dnes oznámili zástupci nemocnic, které testy zajišťují. Testovací kapacity na covid-19 jsou dostačující, celkem až 900 testů denně.

„V krajských nemocnicích je kapacita dostatečná. V těchto týdnech je v krajských nemocnicích denně testováno průměrně 120 až 200 osob. Testovací kapacita na covid-19 je v krajských nemocnicích celkem 500 odebraných a zpracovaných vzorků denně,“ potvrdila mluvčí kraje Sylvie Adamcová.

Odběry se provádějí v Oblastních nemocnicích v Jičíně, Trutnově, Náchodě, Rychnově nad Kněžnou a Městské nemocnici Dvůr Králové nad Labem. „Vzorky jsou pak zpracovány v mikrobiologických laboratořích nemocnic v Náchodě a Trutnově. Kraj aktuálně neuvažuje o navýšení míst v krajských nemocnicích vzhledem k dostatečné kapacitě,“ uvedla mluvčí.

Odběry a testy zajišťuje i Fakultní nemocnice Hradec Králové. Je to jediné zařízení v kraji, které nemocné s covidem-19 také léčí. V těchto dnech se zde dělá 150 až 250 testů denně, přičemž kapacita je až 400 testů denně. „V současnosti je kapacita dostačující," řekl mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Podle něj nemocnice jedná o nákupu dalších přístrojů, které by zvýšily kapacitu až na 1000 testů denně.

Do odběrového centra se lze objednat pomocí on-line rezervačního systému. Cena za vyšetření včetně odběru je pro samoplátce 1756 korun. Před odběrem je nutné částku uhradit na místě platební kartou. Centrum je také možné kontaktovat na e-mailu: infekce.sluzba@fnhk.cz či na telefonních číslech 702 284 857, 724 384 235 a 601 130 894.

Centrum prioritně přijímá pacienty objednané v systému. Neobjednaní zájemci tedy mohou na odběr čekat delší dobu. Výsledek je klientovi sdělen do 24 hodin od výtěru, stejně jako v krajských nemocnicích. Odběrové centrum COVID-19 FN Hradec Králové je v zadní části areálu nemocnice. Příjezd je vyznačen Třebešskou ulicí kolem Univerzity obrany a není potřeba vjíždět do areálu nemocnice. Příchod pro pěší je vyznačen od hlavní vrátnice i vchodu pro chodce.

Přestože v Královéhradeckém kraji v posledních dnech počty potvrzených nákaz koronavirem rostou, region stále patří v České republice k těm nejméně zasaženým. Za dobu pandemie bylo v kraji k dnešnímu dni zjištěno 576 potvrzených nákaz. Je to 104,41 případu nákazy v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, což je nejlepší výsledek ze všech krajů v zemi.

Tomáš Kučera
ČTK
Ilustrační foto