Pátek

21. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Okresní soud v Trutnově soud znovu zváží obnovu kauzy disidenta Pavla Wonky

13. 8. 2020

page.Name
Po zamítnutí obnovení případu disidenta Pavla Wonky by měl dnes Okresní soud v Trutnově rozhodnout, zda opět povolí řízení v této kauze. Proti lednovém rozsudku podal stížnost Jiří Wonka, který obnovu řízení usiluje kvůli snaze očistit jméno svého sourozence za údajné neoprávněného vniknutí do bytu tchyně, za něž jej trutnovský soud v roce 1981 odsoudil.

Odvolal se také státní zástupce a odvolací Krajský soud v Hradci Králové nařídil případ znovu posoudit. Pavel Wonka se po odsouzení v roce 1981 hájil tím, že v bytě byl hlášen, zatímco jeho tchyně několik let ne. Okresní soud v Ústí nad Orlicí v roce 1986 mu dal za pravdu, rozsudek zrušil a povolil obnovu řízení.

Neřešil ale otázku viny, pouze otázku trestu. Trutnovský soud pak v březnu 1988 kvůli neúčelnosti trestní stíhání zastavil, protože Wonka byl v roce 1987 odsouzen za závažnější čin, a to za pobuřování na 21 měsíců vězení a k ochrannému dohledu na tři roky. Soudy na začátku 90. let Wonku rehabilitovaly v souvislosti s rozsudkem z roku 1987, který byl podkladem pro usnesení z roku 1988.

Pavel Wonka je označován za posledního politického vězně komunistického režimu v Československu. Zemřel za dosud nevyjasněných okolností v 35 letech ve vězení.

ku jw
ČTK
Ilustrační foto