Pátek

21. června 2024

Nyní

17°

Zítra

19°

Svátek má

Turistické atrakce kraje zažily dobré léto, lidé trávili dovolenou v tuzemsku

30. 8. 2020

page.Name
Kvůli pandemii koronaviru letos obyvatelé České republiky většinou trávili dovolenou v tuzemském prostředí. Tato skutečnost ovlivnila návštěvnost turistických cílů a atrakcí v Královéhradeckém kraji o letošních prázdninách, která byla vyšší než loni. Ani vyšší návštěvy však turistickým zařízením nevyrovnají ztráty z doby jarních restrikcí, kdy bylo zavřeno.

Safari Park Dvůr Králové, který je nejnavštěvovanějším turistickým cílem v kraji, měl o prázdninách nadprůměrnou návštěvu. „V červenci přišlo téměř 152 tisíc lidí, což bylo nejvíce za posledních deset let, 5. srpna jsme počtem 9700 návštěvníků zaznamenali jednodenní rekord,“ řekla Markéta Grúňová, mluvčí Safari Parku. Léto by tak podle ní mělo částečně vyrovnat ztráty z jara, kdy byla zoo od 16. března kvůli pandemii šest týdnů zcela uzavřena a k normálnímu provozu se vrátila až 25. května.

V Safari Parku byl letos vyšší zájem také o večerní komentované projížďky po areálu safari, které budou pokračovat i v září. Zcela mimořádnou událostí léta bylo 7. srpna narození mláděte hrocha přímo ve venkovní expozici. Samotný porod mohli sledovat i návštěvníci zoo.

Správci státních zámků hodnotí letní sezonu pozitivně, návštěvnost šla meziročně nahoru. „Čeští turisté z větší části zůstali věrni Čechám a hodně navštěvovali památky. Ztráty z prvního pololetí se přesto dohnat nepodaří,“ uvedl ředitel památkového ústavu na Sychrově Miloš Kadlec. S nejistotou podle něj památkáři kvůli pokračující epidemii hledí do zbytku sezony. „Nevíme, jaký bude vývoj a jaká budou opatření,“ dodal.

Mimořádně dobré léto zažil zámek Opočno. „V červenci k nám přišlo 23 500 lidí, tedy o 10 tisíc více než loni. Velmi pozitivně se vyvíjí i srpen. Odhadujeme, že celková letošní návštěvnost by mohla být stejná, ne-li lepší než v roce 2019, kdy činila přes 49 tisíc lidí,“ prozradil kastelán zámku Tomáš Kořínek. Zámek podle něj lidi lákal na více kulturních akcí a také jej u veřejnosti před hlavní sezonou výrazně zviditelnila média, když referovala o rozhodnutích soudů v restitučních sporech o vlastnictví zámku.

Nadprůměrný zájem v létě evidovalo i Infocentrum obnovitelných zdrojů společnosti ČEZ v secesní vodní elektrárně Hučák v Hradci Králové. Prázdninová návštěva by mohla vzrůst o 40 procent na více než 2800 lidí. „Lidé stále více vyhledávají technické památky. Elektrárna se také letos představila po generální rekonstrukci. Do strojovny se lidé mohou podívat,“ poznamenala mluvčí ČEZ Šárka Beránková.

Špatnou sezonu zažila koupaliště. „Červen byl katastrofální, špatná byla i první polovina července,“ konstatoval vedoucí koupaliště Flošna v Hradci Králové Jan Konvalinka. Dosud na Flošnu letos přišlo přes 73 tisíc lidí, což signalizuje druhou nejhorší návštěvu v historii koupaliště. Horší byl jen rok 2014 se 70 tisíci návštěvníky. Od úplně nejhorší sezony zachránil letošní rok srpen, kdy koupaliště zatím eviduje nadprůměrnou návštěvu 34 tisíc lidí.

Zdeněk Rychtera
ČTK
Ilustrační foto: safaripark.cz