Pátek

9. června 2023

Nyní

20°

Zítra

20°

Svátek má

Domovy důchodců v hradeckém kraji mají pomůcky nejméně na měsíc

24. 9. 2020

page.Name
Všechna krajská zdravotnická, sociální a školská zařízení v Královéhradeckém kraji mají dostatek ochranných prostředků. Od poloviny srpna mezi ně kraj rozdělil více než 10 tisíc respirátorů a přes 37 tisíc ochranných obleků i rukavic. „Například domovy důchodců jsou zajištěny minimálně na měsíc provozu. Materiál zavážíme průběžně,“ řekl mluvčí kraje Dan Lechmann.

Krajské nemocnice mají zásoby ochranných prostředků na několik měsíců provozu. „Všechny nemocnice drží zásobu ochranných pomůcek, jako jsou například ústenky, respirátory, brýle, rukavice, ochranné obleky, dezinfekce nebo ochrana hlavy, minimálně tříměsíční s ohledem na současnou spotřebu. U některých pomůcek, například u ústenek a respirátorů, máme zásoby dokonce až na šest měsíců,“ uvedla mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová.

V květnu před ukončením nouzového stavu kraj vytvořil dostatečné zásoby ochranných prostředků, které slouží jako hmotné rezervy. Kraj za celou dobu epidemie pořídil ochranné prostředky za 60 milionů korun. V současné době disponuje téměř 250 tisíci respirátorů FFP2, 88 tisíci roušek, 43 tisíci ochranných obleků a více než 5000 litry dezinfekce.

Hygienici dosud zjistili několik lokálních ohnisek nákazy koronaviru, jedním z nich je soukromý domov důchodců Beránek v Úpici na Trutnovsku. V září se v tomto zařízení nakazilo několik desítek lidí včetně klientů. „Situace v Beránku je stabilizovaná. S vedením zařízení jsme se spojili a zajistili zapůjčení dostatečného počtu pracovníků z našich zařízení. Aktuálně jich tam vypomáhá sedm. Další pracovníky jsme schopni vyslat na potřebná místa, zároveň tento tým dále posilujeme,“ poznamenal hejtman Jiří Štěpán.

ku gcm
ČTK
Ilustrační foto: Ondřej Littera