Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Hasiči s veterináři likvidují chovy drůbeže postižené ptačí chřipkou

31. 3. 2021

Hasiči s veterináři likvidují chovy drůbeže postižené ptačí chřipkou 0 snímků
Orgány veterinární správy v posledních dnech potvrdily výskyt nákazy ptačí chřipky v celkem třech chovech drůbeže v Lukové a Kosičkách na Královéhradecku. Ve dvou případech šlo o menší chovy kachen do pěti tisíc kusů drůbeže. S likvidací chovů začali veterináři ve spolupráci s hasiči dnes dopoledne.

„Nasazení hasiči pracovali v prostředí s výskytem nebezpečné nákazy, proto bylo samozřejmostí zajištění dekontaminace osob, techniky a desinfekce hal. Na obou místech zásahů se vystřídalo celkem 50 profesionálních i dobrovolných hasičů, kteří vynášeli drůbež z hal a ukládali ji do kontejnerů s oxidem uhličitým,“ popsala zásah mluvčí hasičů Martina Götzová.

V této souvislosti bylo poprvé vyzkoušeno použití termokamery, která bude užitečná při organizaci nasazení kontejnerů na ukládání drůbeže. „Termokamera je sice primárně určena pro zásahy u požárů, ale díky termovizi bylo přesně viditelné, jak jsou kovové kontejnery naplněné. Tímto nástrojem lze docílit efektivního využití všech kontejnerů a usnadní se tím organizace na místě zásahu,“ vysvětlila mluvčí.

Podle ní ale logisticky a technicky náročnější zásah hasiče teprve čeká. „Už zítra budou provádět jednotky požární ochrany ve spolupráci se zástupci veterinární správy likvidaci chovu asi 170 tisíc nosnic v drůbežárně v obci Kosičky, kde se nákaza aviární influenzou také objevila,“ upozornila Götzová.

Vzhledem k vysokému počtu ptactva, které musí být utraceno, se pro každý zásahový den počítá s nasazením asi stovky profesionálních i dobrovolných hasičů a zároveň hasičský záchranný útvar poskytne speciální soupravy pro dekontaminaci osob i techniky. „Hasiči, kteří budou kvůli zajištění okolí spolupracovat s policií, čeká na místě několikadenní zásah,“ dodala mluvčí.

Nasazení většího počtu sil a prostředků si vyžádá omezení dopravy na komunikaci mezi Kosicemi a Kosičkami, což se ale nedotkne linkové autobusové dopravy. V ohniscích nákazy ptačí chřipkou pracovali hasiči už minulý týden, kdy muselo být kvůli rozhodnutí veterinářů utraceno ve třech chovech celkem asi 55 tisíc kachen.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: HZS Královéhradeckého kraje