Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

19°

Zítra

20°

Svátek má

Mobilní testování v kraji pokračuje, počet odběrových týmů roste

3. 3. 2021

page.Name
„Testování je rychlý a účinný způsob, jak pomoci zvládnout kritickou epidemickou situaci v kraji,“ řekl hejtman Martin Červíček. V Královéhradeckém kraji tak pokračuje mobilní testování obyvatel a přibývají nové mobilní odběrové týmy. Ty nyní operují na Náchodsku, Trutnovsku, Novobydžovsku a Královédvorsku.

„Do testování se zapojují po boku zdravotnického personálu nejen vojáci, ale také hasiči a učitelé z trutnovské zdravotnické školy. Harmonogram výjezdů mobilních týmů se průběžně mění. Zájemci o testování najdou informace na informačních kanálech svých obcí,“ prozradil Lukáš Vaníček z tiskového oddělení kraje.

Podle hejtmana kraj kromě odběrových míst v nemocnicích posiluje a podporuje i mobilní testovací týmy, které dokáží pokrýt velké území regionu a usnadnit obyvatelům možnost se nechat otestovat. „Chci proto poděkovat starostům a dalším koordinátorům, kteří se do organizace mobilních týmů zapojili a také všem občanům za jejich zájem o testování,“ uvedl. 

Na Trutnovsku pomáhají s testováním dva mobilní týmy ze Střední a vyšší odborné zdravotnické školy Trutnov. Jeden funguje celý den, druhý odpoledne. Výjezdy mají naplánované do konce příští týdne a týmy jsou připravené pokračovat dál v případě zájmu o testování. Školní odběrové týmy zastřešuje tamní nemocnice, kde také starostové obcí a měst v regionu mohou objednávat a domlouvat termíny mobilního testování v regionu.

Do testování obyvatel se aktivně zapojují také dva mobilní odběrové týmy Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje. Každý se skládá ze dvou hasičů, z nichž jeden se zdravotním vzděláním provádí odběry a druhý vykonává funkci pomocníka. První mobilní odběrový tým zajištuje odběry vzorků pro provedení PCR testů na území celého kraje.

Na základě požadavků krajské hygienické stanice je vysílán operačním střediskem zdravotnické záchranné služby Odebrané vzorky se odevzdávají k testování do laboratoře Fakultní nemocnice Hradec Králové. Druhá odběrová skupina je nasazena podle požadavků krajského úřadu, v současné době primárně na oblast Královédvorska.

Nově zajišťuje antigenní testování obyvatel v obcích a případné odběry pro provedení PCR testů. Odběrové týmy jezdí do obcí vzdálených odběrovým místům nebo pomáhají v místech, kde je zvýšený výskyt nákazy. Ve spolupráci s armádou zajišťují odběry na Náchodsku zdravotníci z nemocnice Náchod a na Novobydžovsku pracovníci fakultní nemocnice.

Mobilní testovací týmy v pátek zamíří do Dvora Králové nad Labem, v sobotu budou odebírat vzorky v Choustníkově Hradišti, na začátku příštího týdne v Nemojově. Na Novobydžovsku proběhne testování například 11. března v Novém Bydžově a 16. března ve Sloupně či Nepolisech.

Protože poptávka po testování převyšuje kapacitní možnosti jednoho mobilního týmu, vyšle Oblastní nemocnice Náchod od 8. března další tým, který bude určený výhradně pro firmy a bude jim pomáhat při povinném testování. Mobilní testovací tým bude v provozu osm hodin denně každý pracovní den. Testování je bezplatné, hradí ho zdravotní pojišťovna.

(hyš-lv)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto