Úterý

21. září 2021

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Naočkováno bylo zhruba 2500 učitelů, jde asi o pětinu kantorů v kraji

18. 3. 2021

page.Name
„Učitele očkujeme,“ řekl Jaroslav Malý, krajský koordinátor očkování a lékařský náměstek Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové. A skutečně, v kraji pokračuje očkování pedagogických pracovníků proti koronaviru. Dávku dostalo zhruba 2500 z nich, tedy pětinu všech kantorů.

Školy jsou v současné době uzavřené, žáci a studenti se kvůli opatřením proti šíření epidemie učí z domu. „Vakcíny, které do kraje přicházejí, dělíme mezi tři hlavní skupiny. Nejvíce, asi 50 procent všech dávek, co obdržíme, dostávají pochopitelně nejohroženější senioři. Na pedagogické pracovníky připadá asi 25 procent dávek,“ prozradil Malý.

Kdy budou učitelé v kraji kompletně očkovaní, tedy i druhou dávkou, si netroufl odhadnout. „Tempo očkování je dané tím, co dostaneme,“ konstatoval koordinátor očkování. K očkování proti covidu-19 se mohou zaměstnanci škol registrovat od soboty 27. února. Podle Jiřího Vojáčka, ředitele svazku královéhradeckých církevních škol zřizovaných biskupstvím, je zájem o očkování mezi pedagogy značný.

„Proočkovanost postupuje, učitelé ve věku 55 plus byli pozvan všichni. V této věkové kategorii je pro očkování drtivá většina. Mladším učitelům pozvánka zatím ještě nepřišla,“ uvedl Vojáček. Biskupské gymnázium, církevní základní škola, mateřská škola a základní umělecká škola Hradec Králové má přibližně 140 zaměstnanců.

Jak prozradil Vojáček za nynější situace bude velmi těžké prosadit, aby se žáci a studenti v dohledné době do škol vrátili. „V naší zemi odneslo pandemii nejvíce školství. Zatímco v řadě evropských zemí se školy zavíraly až úplně poslední, u nás, kdykoli bylo potřeba snížit mobilitu, se jako první sáhlo na školy. Vypovídá to o tom, jaké jsou preference této vlády, vzdělávání a školství je na vedlejší koleji,“ dodal.

Tomáš Kučera
ČTK
Ilustrační foto