Pondělí

15. července 2024

Nyní

22°

Zítra

21°

Svátek má

Proslulá dětská léčebna je po rekonstrukci za 103 milionů

31. 3. 2021 Komerční sdělení

page.Name
Světoznámá dětská léčebna Vesna v Janských Lázních má za sebou nejrozsáhlejší přestavbu v historii. Za 103 milionů korun se během dvou let změnila dispozice dvou pater mohutné budovy, jejíž stavbu před čtyřmi desítkami let realizovali italští stavitelé. V opravených prostorách vznikly především nové moderní pokoje, které nabízejí vyšší komfort. Rekonstrukce se týkala i administrativní části léčebny.

„Rozdíl srovnání původního a současného stavu je opravdu značný. Vše jsme se snažili vymyslet tak, aby to odpovídalo moderním trendům a hlavně vyšším požadavkům našich klientů na komfort. Věřím, že budou spokojeni,“ prohlásil ředitel Státních léčebných lázní Janské Lázně Martin Voženílek. Od rekonstrukce si slibuje hlavně to, že se díky zvýšenému standardu ubytování rozšíří možnosti poskytovaných služeb pro zahraniční klientelu. Ta se profiluje převážně z Ruska, postsovětských států a arabských zemí. Nová oddělení budou samozřejmě sloužit i tuzemské klientele.

Státní podnik léčebných lázní rozdělil rekonstrukci, kterou prováděla královéhradecká stavební firma VALC, do dvou etap. První fáze byla dokončena loni v únoru, kdy došlo k přesunutí a vybudování kanceláří v nevyužívané půdní části šestého patra léčebny. V rámci přestavby zde vzniklo několik nových pokojů, cvičná kuchyňka i místnost pro muzikoterapii.

Druhou částí pokračovala rekonstrukce v uvolněných prostorách druhého poschodí, kde se léčebna rozrostla o nadstandardně zařízené pokoje apartmánového typu. „Z původních pokojů, které neměly sociální zařízení, jsme udělali pokoje s vlastní kuchyňkou, obývacím pokojem, ložnicí, koupelnou, televizí, internetem…, jak je to běžné už všude ve světě. Při stavbě jsme využili veškeré moderní technologie týkající se klimatizací či úspory energií,“ přiblížil změny Martin Voženílek. Najdete tu ale i standardní pokoje, rehabilitační ordinaci pro elektroléčbu, společenskou místnost či hernu pro děti. Na obou zrekonstruovaných patrech je nyní k dispozici 40 plnohodnotných lůžek s možností přistýlek.

Vzhledem k tomu, že se jednalo o první velkou rekonstrukci od přelomu 70. a 80. let, kdy Vesnu během 24 měsíců postavili Italové, objevily se v průběhu stavby značné nedostatky v konstrukci stavby. „Bohužel z té doby nemáme veškerou dokumentaci, takže jsme o některých věcech nevěděli a museli jsme je řešit za pochodu. Projekt jsme několikrát měnili, abychom staticky nosné prvky stabilizovali,“ uvedl Voženílek. Takto velký zásah do budovy si zároveň vyžádal kompletní zrekonstruování požárních únikových cest a výtahů, což ale v budoucnu umožní renovace dalších pater léčebny. V současné době se dokončuje projekt na zateplení a výměnu oken v celé budově.

 

Rekonstrukce Vesny byla o to náročnější, že probíhala celou dobu za provozu. Stomilionovou investici si Státní léčebné lázně Janské Lázně financovaly z vlastních zdrojů za pomoci účelového úvěru. Otevření nového oddělení ve druhém poschodí se uskuteční 1. dubna. „Bohužel probíhající pandemie nám trochu komplikuje provoz, ale věřím, že v dohledné době se vše uklidní a budeme moci přivítat i zahraniční klientelu,“ poznamenal ředitel Martin Voženílek.

Celosvětový respekt si krkonošské lázně získaly právě díky léčbě malých pacientů s mozkovou obrnou a dalšími postiženími.

Náměstí Svobody 38, 542 25 Janské Lázně
Tel.: +420 499 860 301 | +420 499 860 303
E-mail: info@janskelazne.com
www.janskelazne.com