Pondělí

28. listopadu 2022

Nyní

Zítra

Svátek má

Řádící ptačí chřipka zasáhla 175 tisíc slepic a chov 7500 kachen

30. 3. 2021

page.Name
V Kosičkách na Královéhradecku a v Záhornici na Nymbursku bylo v předchozích dnech zjištěno 24. a 25. letošní ohnisko nákazy ptačí chřipky v České republice. Tato nákaza zasáhla velkochov 175 tisíc slepic v první obci a také chov 7500 kachen v druhé. Drůbež bude utracena.

V Kosičkách byla v závěru minulého týdne potvrzena ptačí chřipka v chovu kachen společnosti Perena. Chov slepic je od ní vzdálený asi 600 metrů a patří Podniku pro výrobu vajec v Kosičkách. „Veterinární inspektoři prověřuji, zda nedošlo k zavlečení nákazy z chovu kachen do chovu nosnic,“ uvedl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Na obou farmách byla podle něj přijata předběžná opatření proti šíření nákazy. Okolo obou nových ohnisek bude vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů a v těchto pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření. Veterináři se při zjišťování příčin nákazy zaměřují na společnost Perena, v jejíchž chovech bylo zatím kvůli ptačí chřipce utraceno kolem 55 tisíc kachen

„Vzhledem k tomu že se aviární influenza objevila již v devíti provozech jednoho chovatele, je zřejmé, že pravidla biologické bezpečnosti na těchto farmách nebyla nastavena správně, nebo se nedodržovala. I to bude předmětem došetřování celé této kauzy ze strany SVS,“ prozradil ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

V českých chovech byla v posledních dnech kvůli ptačí chřipce utracena více než třetina ze 150 tisíc kachen určených na rozmnožování. Dalších asi 20 tisíc kachen ještě bude utraceno. Kromě chovu v Záhornici, budou likvidovány i chovy kachen v Kosičkách a Lukové na Hradecku, kde byla nákaza zjištěna minulý týden. V obci Slibovice na Nymbursku likvidace chovu kachen začala dnes.

Likvidace chovů má dopad i na další zemědělce, kteří ale na rozdíl od přímo zasažených chovatelů nemají nárok na kompenzaci. Česká republika v této souvislosti hodlá požádat o pomoc EU. „Dnes se proto dopisem obrátíme na Evropskou komisi s žádostí o náhrady za výpadky na trhu. Stejný postup jsme využili v roce 2006 při prvním výskytu ptačí chřipky, Komise tehdy finanční prostředky vyplácela,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Současně apeloval na chovatele, aby dodržovali všechna pravidla chovu. „Striktní dodržování pravidel biologické bezpečnosti je jedinou účelnou ochrannou proti zavlečení této nebezpečné nákazy do chovu,“ dodal. Podle předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé jsou ekonomické dopady na chovatele obrovské.

Ta zároveň poznamenala, že utrácení nosnic zatím neovlivní situaci na trhu v soběstačnosti nebo konzumních vajec. Jiná situace je u chovů kachen. „V současné chvíli je nutné zamezit dalšímu šíření nákazy vzhledem k obrovským ekonomickým dopadům pro chovatele drůbeže,“ prozradila. Kvůli vybíjení rodičovských hejn kachen očekává unie nedostatek českých kachen na podzim a v zimě.

Choroba je nebezpečná pro ptáky, dosud se přitom předpokládalo, že se na lidi nepřenáší. V únoru ale oznámilo Rusko, že zaznamenalo první přenos kmene viru ptačí chřipky A(H5N8) na člověka. Předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie upozornila, že se spotřebitelé nemusí obávat. Přenos choroby nebyl totiž prokázán z člověka na člověka ani ze zpracované drůbeže na lidi.

ČTK
Ilustrační foto