Sobota

24. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Situace se zvolna stabilizuje, kraj může poskytnout část standardních lůžek

3. 3. 2021

page.Name
V nemocnicích Královéhradeckého kraje se situace zvolna stabilizuje a tento region je připraven poskytnout část kapacity svých standardních lůžek jiným krajům, kde je naopak situace ve zdravotnických zařízeních kritická. Nemocnice v kraji měly dnes celkem 638 covidových lůžek, z nichž bylo volných 70 standardních a deset intenzivní péče.

Podle zástupců hejtmanství není v kraji v současné době důvod k vyhlášení stavu hromadného postižení osob tak, jak k tomu tento týden přistoupil sousední Pardubický kraj, kde byl včera vyhlášen kvůli kritickému stavu ve svých zdravotnických zařízeních.

„Tak, jako nám v minulých týdnech pomáhali jiní, jsme i my nyní připraveni poskytnout část naší kapacity standardních lůžek například Libereckému nebo Pardubickému kraji,“ řekl hejtman Martin Červíček s tím, že by se situace nezvládla bez obrovského nasazení zdravotníků. V kraji jsou počty nově nakažených i hospitalizovaných vysoké od konce loňského roku.

„Přestože jsme kapacity pro pacienty s covidem postupně rozšiřovali, byli jsme i ve stavu, kdy jsme museli několik pacientů přesunout mimo náš kraj. Díky této pomoci jsme situaci překlenuli,“ uvedl Červíček. I nadále má kraj v záloze možnost využít také kapacit polských nemocnic v pohraničí. „Tuto možnost jsem se svolením premiéra již v minulých týdnech předjednal,“ potvrdil hejtman.

Zástupci nemocnic v hradeckém kraji dnes označili situaci v nemocnicích za napjatou, nikoli však již za kritickou. Pod největším tlakem je nyní Oblastní nemocnice Jičín, kde ráno zbývala poslední volná lůžka. Kvůli nedostatečné kapacitě na standardních lůžkách mělo být dnes ve zmíněné nemocnici převezeno minimálně šest pacientů do jiných v kraji.

Aktuálně se v regionu nákaza nejrychleji šíří v okrese Jičín, kde v přepočtu na 100 tisíc obyvatel za sedm dní přibylo zhruba 973 případů. Naopak na Trutnovsku, které bylo kvůli velkému šíření epidemie od 12. do 28. února uzavřené, jsou přírůstky nových případů v kraji nejnižší. Za sedm dní tam přibylo zhruba 565 případů.

Stav hromadného postižení osob není podle odborníka na zdravotnické právo Ondřeje Dostála v souvislosti s předpisy žádným mimořádným stavem, ale popisem situace a chování záchranářů například po hromadných nehodách. „Pro nemocnice a pacienty a jejich práva nemá krok představenstva společnosti Nemocnice Pardubického kraje žádný dopad,“ dodal.

Tomáš Kučera
ČTK
Ilustrační foto