Středa

1. prosince 2021

Nyní

Zítra

Svátek má

V nemocnicích se uvolňují standardní lůžka, tlak na JIP však nepolevuje

17. 3. 2021

page.Name
Situace v nemocnicích v Královéhradeckém kraji se sice mírně zlepšuje a standardní lůžka se postupně uvolňují, tlak na covidová intenzivní lůžka však nepolevuje. Ve zdravotnických zařízeních bylo dnes dopoledne asi 520 pacientů s covidem, z nichž zhruba 120 v intenzivní péči. Nemocnice začaly pečovat i o covid pacienty z jiných, zasaženějších krajů.

O covid pacienty v pečují státní Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové, pět krajských nemocnic a soukromá ve Vrchlabí. Minulý pátek zde bylo v péči lékařů zhruba 600 pacientů s koronavirem, 120 z nich potřebovalo intenzivní péči.

Hejtman Martin Červíček označil situaci v nemocnicích v regionu dál za napjatou. „Situaci v nemocnicích se podařilo stabilizovat, zůstává ale nadále napjatá. Počet nových případů nákazy v regionu je už druhý týden v řadě nižší než v únoru a s tím souvisí i snížení náporu na kapacity nemocnic,“ sdělil s tím, že zaplnění covidových lůžek v celém kraji podobný jako v uplynulých dnech. „Aktuálně je ze 720 lůžek volných 198 standardních a 12 lůžek na JIP.“

Ve FN bylo k dnešnímu dni hospitalizováno přibližně 170 pacientů s covidem, na jednotkách intenzivní péče (JIP) kolem šesti desítek. „V posledních dnech evidujeme pokles počtu pacientů s covid-19 na standardních lůžkách,“ řekl mluvčí hradecké FN Jakub Sochor. Podobná je situace i v dalších krajských nemocnicích. Dopoledne v nich pečovali o zhruba 330 lidí s covidem-19, asi o 60 v intenzivní péči. Podle mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilové na standardních odděleních je nemocnicích volných téměř 100 lůžek.

„To je nejvíce volných lůžek minimálně od začátku tohoto roku. Intenzivní péče však stále zůstává vytížená. Je to i tím, že naše nemocnice vypomáhají okolním krajům,“ uvedla. Nemocnice měly dnes dopoledne volná čtyři lůžka. V kraji pokračuje očkování proti koronaviru. Do včerejška zdravotníci podali na 60 tisíc dávek vakcín, asi 15 500 lidí dostalo obě. V kraji se očkuje vakcínami Pfizer/BioNTech, Moderna a Astra Zeneca.

Některé evropské země v minulých dnech kvůli výskytu krevních sraženin u očkovaných pozastavily očkování vakcínou Astra Zeneca. Předseda Sdružení praktických lékařů (SLK) v Královéhradeckém kraji Petr Šubrt nezaznamenal v regionu případ, že by se někdo z pacientů odmítl nechat touto vakcínou očkovat.

„Neočkuju, protože nejsou vakcíny. To, co jsem měl, jsem vyočkoval minulý týden. Minulý týden se mě lidé občas ptali, jak je to s touto vakcínou. Vysvětlil jsem jim, že je to v pohodě,“ sdělil Šubrt s tím, že při jakémkoli očkování určité komplikace hrozí. „V tuto chvíli si myslím, že je lepší očkovat než neočkovat. Hlavní problém je, že vakcíny obecně chybí,“ dodal.

Tomáš Kučera
ČTK
Ilustrační foto