Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

Zájem o očkování proti nákaze covid-19 u mladších ročníků v kraji klesá

2. 6. 2021

page.Name
V Královéhradeckém kraji se očkuje na devíti místech v nemocnicích a dalších zdravotnických zařízeních a v jednom očkovacím centru v Rychnově nad Kněžnou. Prostory pro jeho provoz má kraj pronajaté do konce července, v případě potřeby pronájem prodlouží.

Nejrozšířenější v kraji je nadále vakcína od firmy Pfizer. Zájem o očkování u mladších věkových skupin klesá, ale je dostačující pro plynulé očkování, uvedli zástupci kraje. „O očkování informujeme průběžně na všech krajských informačních kanálech, ale speciální očkovací kampaň v tuto chvíli nespouštíme. Čekáme, že zájem o očkování se zvýší v souvislosti se zahraničními dovolenými,“ řekl mluvčí kraje Dan Lechmann.

Minulý týden dorazilo do kraje 24 080 dávek, o týden dříve 26 030 dávek. Množství vakcín, kromě Pfizeru, kterým se očkuje v nemocnicích, odpovídá objednávkám, jež si určují praktici. „Očkování v Královéhradeckém kraji probíhá plynule a rozložení očkovacích míst a jejich kapacita odpovídá týdenním dodávkám vakcín do regionu,“ uvedl mluvčí.

Podle něj je kapacita očkovacích míst dostatečná a kraj neuvažuje o jejím zvýšení. Páteřní očkovací síť má v kraji 11 míst, stále je ale zapojeno deset z nich, a to ve zdravotnických zařízeních v Hradci Králové, Náchodě, Trutnově, Jičíně, Hořicích, Dvoře Králové nad Labem, Jaroměři, Broumově a ve Vrchlabí. Desátým místem, ve kterém se očkuje, je společenské centrum v Rychnově nad Kněžnou.

„Vzhledem k tomu, že v kraji od začátku očkujeme ve zdravotnických zařízeních a u praktických lékařů, nepředpokládáme, že očkovací síť budeme výrazně měnit. V tuto chvíli maximální kapacita očkovací sítě v regionu převyšuje dodávku vakcín, a je tedy dostačující,“ sdělil Lechmann.

Nejvíce dávek vakcíny podala Fakultní nemocnice Hradec Králové, k pátku 28. května to bylo více než 87 tisíc očkování, dále 37 tisíc dávek vakcíny na očkovala náchodská nemocnice. Kromě zdravotnických zařízení v kraji očkují praktičtí lékaři ve svých ordinacích, kteří minulý týden dohromady provedli okolo 38 tisíc vakcinací. „Očkování se u nich postupně zrychluje s příchodem většího počtu vakcín. V červnu by navíc měla přijít očekávaná velká dodávka vakcíny od firmy Johnson & Johnson, kterou budou praktici očkovat,“ dodal mluvčí.

Epidemická situace v Královéhradeckém kraji je dlouhodobě příznivá. Trend poklesu epidemie v hradeckém kraji trvá od konce února. K včerejšku za sedm dní zde přibylo v přepočtu na 100 tisíc obyvatel 11 nakažených, stejně jako v pondělí. Nejpříznivější situace v byla v úterý na Trutnovsku a Jičínsku, které vykázaly čtyři a šest nakažených za sedm dní na 100 tisíc obyvatel. Náchodsko a Hradecko k úterku vykázaly devět a 12 nakažených a okres Rychnov nad Kněžnou nejvíce, a to 24 případů.

Tomáš Kučera
ČTK
Ilustrační foto