Středa

7. června 2023

Nyní

15°

Zítra

18°

Svátek má

Dopravu zajišťuje přes 200 nových vozidel, více komfortu a bezbariérových spojů

13. 4. 2021

page.Name
Dopravu v Královéhradeckém kraji zajišťuje více než 200 nových vozidel. Dopravci a zástupci kraje dnes zhodnotili zhruba měsíční fungování veřejné autobusové dopravy na základě nových desetiletých smluv. Podle nich se jezdí od 7. března letošního roku a cestující mají díky tomu více komfortu a bezbariérových spojů.

Výběr nových autobusových dopravců je s hodnotou 7,7 miliard korun největším tendrem v historii kraje. „Jako gestor pro oblast dopravy jsem se přípravě a realizaci této zakázky věnoval prakticky celé minulé volební období. Jsem velmi rád, že náš kraj byl jedním z prvních, kterému se podařilo kompletně vysoutěžit veřejnou autobusovou dopravu na celém svém území,“ uvedl hejtman Martin Červíček. Veřejnou dopravu od března zajišťuje pět společností.

„Cílem kraje bylo hlavně zajistit vyšší komfort na cestách za prací, do školy, ale i za kulturou a odpočinkem. To by mohlo k pravidelnému využívání veřejné dopravy přesvědčit další zákazníky,“ řekl radní Václav Řehoř odpovědný za oblast dopravy. K tomu bylo zásadní stanovit podmínky výběrového řízení na nové desetileté období tak, aby vozidla byla svým technickým stavem, stářím a vybavením na vyšší úrovni než doposud.

 
„Dopravci, kteří začali v březnu zajišťovat veřejnou autobusovou dopravu v Královéhradeckém kraji, výrazně modernizovali svůj vozový park a pro plnění zakázky pořídili z více než tří čtvrtin zcela nová vozidla,“ vyzdvihl hejtman. Snahou bylo také usnadnit cestování starším občanům, hendikepovaným a maminkám s dětmi. Postupně tak bude mizet bariéra v podobě zvýšeného vstupu do vozidel.

Dopravci musí od začátku plnění smlouvy zajistit minimálně 40 procent nízkopodlažních vozidel, po roce plnění minimálně 50 procent a po čtyřech letech plnění smlouvy minimálně 80 procent nízkopodlažních vozidel. „Příjemným zjištěním je skutečnost, že od začátku plnění smlouvy dopravci nasadili do provozu mnohem větší podíl nízkopodlažních vozidel, než bylo z naší strany požadováno. Garantované bezbariérové spoje najdou lidé vyznačené v jízdních řádech pomocí symbolu vozíčkáře,“ dodal radní Řehoř.

Autobusy mají přehledné označení a elektronický informační systém vpředu, zboku i vzadu. Ke komfortu přispívá připojení k wi-fi, USB porty a informační LCD monitory ve vozech. Cestující jsou odbavováni více způsoby, například s využitím platební karty nebo nákupem papírové přestupní jízdenky s QR kódem.

(hyš-tz-dl)
hynek@salonkyhk.cz
Foto: kr-kralovehradecky.cz