Pátek

3. února 2023

Nyní

Zítra

-2°

Svátek má

Kraj očekává, že na začátku srpna bude mít očkování 60 procent jeho obyvatel

28. 4. 2021

page.Name
I za předpokladu současných dodávek vakcín do regionu by mělo mít na začátku srpna očkování proti koronaviru zhruba 60 procent obyvatel Královéhradeckého kraje. Zdravotnici vyočkují týdně většinu dodaných vakcín. Hradecký kraj patří k regionům, kde je dosud očkován nejvyšší podíl obyvatel. Týdenní dodávky vakcín v posledním období jsou zhruba 20 tisíc dávek a závozy mírně stoupají.

„Od začátku roku máme v kraji zhruba 160 tisíc dávek vakcín, z toho vyočkováno je asi 159 tisíc. Tak jako každý týden v úterý jsme tak zvaně na suchu a čekáme další závoz,“ řekl včera hejtman Martin Červíček. Krajská očkovací strategie počítá s očkováním až 190 tisíc dávek měsíčně, z toho až 140 tisíc připadá na pilíř očkovací sítě v regionu, tedy na nemocnice, a zbytek na praktické lékaře. K tomu však stále schází dostatek vakcíny.

„Toho nedosahujeme ani náhodou, protože například za duben jsme měli slíbeno kolem 100 tisíc dávek vakcín, v současné době je to kolem 85 tisíc za měsíc. Kapacitu máme připravenou. Slib je, že by se to od května mělo zlepšovat,“ prozradil hejtman. Od dubna je v kraji v provozu 11 očkovacích míst.

Pilíři očkovací sítě jsou krajské nemocnice, státní Fakultní nemocnice Hradec Králové a soukromá Nemocnice Vrchlabí. Důležitou součástí této sítě jsou také ordinace více než 200 praktických lékařů, kteří jsou schopni očkovat až 50 tisíc dávek za měsíc.

Dvě dávky vakcíny dostalo 49 490 lidí, tedy téměř devět procent obyvatel kraje. V pondělí zdravotníci podali 3330 dávek. Pořadí očkovaných se řídí buď podle věku nebo podle preferovaných profesí, nárok mají například zdravotníci, zaměstnanci škol, sociální pracovníci nebo lidé z kritické infrastruktury.

ČTK
Ilustrační foto: Pavel Cajthaml, Trutnovinky