Pondělí

26. září 2022

Nyní

10°

Zítra

Svátek má

Krajské nemocnice kvůli covidovému náporu prožily velmi dramatický rok

14. 4. 2021

page.Name
„Onemocnění covid-19, které bylo na jaře 2020 pro naše nemocnice spíše fantomem, udeřilo na podzim v plné síle,“ uvedla Lucie Chytilová, mluvčí Zdravotnického holdingu KHK, s poukazem na to, že krajské nemocnice mají za sebou rok turbulentních změn, nových výzev a bezprecedentních situací, na které bylo potřeba pružně reagovat.

„Nejdramatičtější nárůst pacientů vyžadujících hospitalizaci pak nastal v lednu letošního roku a tento nápor se ještě stupňoval během února. Vše se podařilo zvládnout jen díky spolupráci mezi našimi nemocnicemi, které si vzájemně pomáhaly a také výpomoci Fakultní nemocnice Hradec Králové a v několika případech i dalších nemocnic v zemi,“ vysvětlila mluvčí.

Podle ní velmi četné transporty mezi nemocnicemi zajišťovala Zdravotnická záchranná služba. „V těchto dnech si již naopak naši zdravotníci mohou opatrně oddychnout. Počty hospitalizovaných postupně klesají a nemocnice se navrací k běžnému chodu,“ sdělila Chytilová. Nemocnice během uplynulého roku prošly neskutečně náročnou cestou.

Loni na jaře se nejen dramaticky se nedostávalo ochranných pomůcek, ale musely se vytvářet nové pracovní postupy, nastal čas seznamování se s novou nemocí, bylo nutné uzavírat oddělení, vytvářet stále nová covidová lůžka, rušit plánované operace, vypořádávat se s velkým počtem nemocných zdravotníků a čelit silnému tlaku nemocných vyžadujících hospitalizaci.

Během pandemie se nemocnice potýkaly s vysokým počtem nemocných zdravotníků. Ještě v polovině ledna bylo evidováno 106 lékařů a sester nakažených onemocněním covid-19 a celkově 445 v práci nepřítomných zaměstnanců. Po očkování v těchto zdravotnických zařízeních však počet práce neschopných pracovníků začal výrazně klesat. Aktuálně je evidováno 270 nemocných zaměstnanců, z nichž 16 se léčí s covid-19.

Klesá i počet hospitalizovaných pacientů s nákazou. „Zatímco v únoru bylo v našich nemocnicích hospitalizováno více než 400 lidí najednou, nyní, v polovině dubna, se naši zdravotníci starají o zhruba 150 lidí s touto diagnózou. Nemocnicím to umožňuje stále snižovat počet aktivních covidových lůžek a postupně se vracet k plánovaným operacím,“ sdělila mluvčí Chytilová.  Návrat k běžnému provozu však bude otázkou ještě několika příštích týdnů a bude se odvíjet od epidemického vývoje.

„Za rok pandemie získaly všechny společnosti Zdravotnického holdingu KHK velmi cenné zkušenosti. Díky nastavenému systému Centrální zdravotnické zadavatelské, která navázala na počáteční pomoc státu, jsou všechny naše nemocnice dobře zásobované potřebnými ochrannými pomůckami a zdravotnickým materiálem a od začátku letošního roku také vakcinačními pomůckami,“ upozornila mluvčí.

Také Královéhradecká lékárna se na jaře loňského roku stala důležitým článkem v řetězci distribuce centrálně dodávaných ochranných pomůcek a přístrojů vypůjčených ze státních hmotných rezerv. Od letošního března pomáhá se zásobováním vakcínami a vakcinačními prostředky ordinací praktických lékařů.

V krajských nemocnicích bylo do konce března hospitalizováno celkem 4700 pacientů s onemocněním covid-19. Mikrobiologické laboratoře v trutnovské a náchodské nemocnici provedly od loňského jara do konce letošního března téměř 145 tisíc PCR testů. Dosud nejvíce práce měly laboratoře v únoru, kdy vyhodnotily více než 24 tisíc PCR testů na covid-19. Od ledna do konce března bylo v očkovacích centrech naočkováno přes 40 500 lidí.

(hyš-lch)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto