Neděle

3. prosince 2023

Nyní

-4°

Zítra

-4°

Svátek má

Královéhradecký kraj je jeden ze tří nejvíce proočkovaných regionů republiky

20. 4. 2021

page.Name
Proti nákaze covid-19 se v Královéhradeckém kraji očkuje už čtyři měsíce. Do 20. dubna v regionu dostalo minimálně první dávku vakcíny zhruba 92 tisíc osob, tedy asi 16 procent populace kraje. Dvakrát bylo očkováno více než 42 tisíc lidí, tedy zhruba sedm procent všech obyvatel regionu.

Krajská očkovací strategie počítá s očkováním 160 tisíc dávek měsíčně. K tomu, ale schází to hlavní, dostatek vakcíny, kterou by mohlo dostat co nejvíce zájemců. Od začátku roku do poloviny dubna dorazilo zhruba 140 tisíc dávek vakcíny a region čeká na další, slibované stotisícové závozy měsíčně.

„Královéhradecký kraj je jeden z nejlépe očkujících regionů republiky. V počtu očkovaných na 1000 obyvatel se řadíme mezi tři nejproočkovanější regiony. Naše strategie, kdy očkujeme nejen v nemocnicích, ale také v ordinacích praktických lékařů, se ukázala jako velmi efektivní,“ pochvaluje si hejtman Martin Červíček.

Praktici podle něj dokázali vyočkovat už 17 873 dávek. „Nicméně s ohledem na zájem o očkování v jejich ordinacích je to pořád málo. Chybí totiž dostatek vhodného typu vakcíny, který jsou praktici schopní očkovat ve svých ordinacích, přičemž na očkování u praktiků aktuálně čeká zhruba 31 tisíc registrovaných zájemců,“ informoval Červíček.

Jak dále sdělill, zdravotníci v regionu jsou bez problému schopni očkovat až 160 tisíc dávek a lidé mají díky většímu množství očkovacích míst více možností, kde se nechat očkovat. „Naším cílem je, abychom do konce července měli proočkováno 60 % populace kraje, to je zhruba 330 tisíc osob. Abychom toho ale dosáhli, potřebujeme státem slibovaný počet vakcín. Pro zajímavost, v dubnu jsme očekávali více než 100 tisíc dávek, ale obdržíme jich bohužel asi jen 85 tisíc. Snad ale v květnu začnou do krajů proudit vakcíny ve státem avizovaném množství. Náš kraj je připraven očkovat veškeré množství, co k nám dorazí,“ uvedl hejtman.

Od dubna na území Královéhradeckého kraje působí celkem 11 očkovacích míst, která jsou schopná dohromady podat více jak 112 tisíc dávek vakcíny měsíčně. Základními pilíři očkovací sítě jsou krajské nemocnice, státní Fakultní nemocnice Hradec Králové a soukromá Nemocnice Vrchlabí. Důležitou součástí očkovací sítě jsou také ordinace více než dvou stovek praktických lékařů, kteří jsou schopni očkovat až 50 tisíc dávek za měsíc.

„Cílem očkování proti covid-19 je chránit obyvatele a omezit další šíření nákazy v populaci, stejně jako snížit počet úmrtí a zabránit přetížení zdravotnických zařízení. Je to cesta, jak ochránit rizikové skupiny obyvatelstva, zdravotnické pracovníky a klíčové složky kritické infrastruktury. Jsem ale přesvědčen, že očkování je také prostředkem, jak pozvolna vrátit náš život k normálu,“ dodal Martin Červíček.

(hyš-dl)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto