Čtvrtek

29. července 2021

Nyní

22°

Zítra

22°

Svátek má

Z velkochovu musí být kvůli ptačí chřipce utraceno až 170 tisíc kusů drůbeže

2. 4. 2021

Z velkochovu musí být kvůli ptačí chřipce utraceno až 170 tisíc kusů drůbeže 32 snímků
Ptačí chřipka, která na Hradecku zasáhla chovy drůbeže, způsobila nemalé problémy. Podle mluvčí hasičů Martiny Götzové jde při výskytu ptačí chřipky ve velkochovu chovu drůbeže v Kosičkách po technické, logistické i organizační stránce o jeden z nejnáročnějších zásahů krajského hasičského záchranného sboru.

V tomto chovu je zhruba 170 tisíc kusů nosnic. „Všechny musí být rozhodnutím veterinářů utraceny,“ upozornila mluvčí hasičů, kteří se podílejí na likvidaci drůbeže. V tomto ohledu byla činnost jednotek na místě zahájena včera. „Během prvního zásahového dne se při této události vystřídalo celkem 130 hasičů profesionálních i dobrovolných,“ sdělila Götzová.

V hale s ptactvem se hasiči střídali v jedenácti skupinách, každá byla nasazena vždy dvakrát asi dvě hodiny. „Drůbež byla vynášena do kontejnerů s oxidem uhličitým. Práce byla pro všechny zasahující velmi náročná. Protože se pohybovali v zóně nebezpečné nákazy, byli oděni do jednorázových ochranných obleků a dalších ochranných prostředků,“ uvedla mluvčí.

Hasiči ve spolupráci s veterináři a zaměstnanci firmy nejen utrácejí ptactvo, ale také zajišťují dekontaminaci zasahujících osob a techniky a desinfekci hal. Krajský hasičský záchranný sbor si rovněž vyžádal pomoc u Záchranného útvaru HZS ČR, který disponuje speciálními soupravami pro dekontaminaci techniky a osob. Doposud bylo zlikvidováno asi 30 procent chovu, práce by měly trvat do konce týdne.

Hynek Šnajdar
hynek@salonkyhk.cz
Foto: Jan Kostík