Pondělí

15. července 2024

Nyní

24°

Zítra

22°

Svátek má

Kapacita 190 tisíc dávek měsíčně převyšuje v kraji plán dodávek vakcín

2. 5. 2021

page.Name
Očkovací strategie Královéhradeckého kraje zatím neuvažuje o zřízení velkokapacitního centra, protože nastavená kapacita očkovací sítě na 190 tisíc dávek měsíčně převyšuje plán dodávek vakcín do regionu. I když zde očkování v posledních týdnech zrychluje, dodávky vakcín zdaleka nedosahují slíbených počtů, tedy očkovací kapacity v regionu.

Královéhradecký kraj v počtu očkovaných na 1000 obyvatel patří mezi tři nejvíce proočkované regiony. „Proočkovanost populace má podíl na zlepšení situace, kdy je náš kraj aktuálně jeden ze dvou regionů s nejmenším počtem nakažených,“ řekl hejtman Martin Červíček. Tento týden dorazilo 23 960 dávek vakcín. Od firmy Pfizer 21 060, od Moderny 2300 a od společnosti Johnson & Johnson 600 dávek.

Převažuje vakcína Pfizer. Například minulý týden přišlo této vakcíny 16 380 dávek, od firmy AstraZenece 2100 a od Johnson & Johnson 300. Původně se zvažovalo vytvoření několika očkovacích center mimo nemocnice. Největší mělo být v Kongresovém centru Aldis v Hradci Králové, kde mohlo být očkováno denně až 1200 lidí. Uvažovalo se také o Hotelu Beránek v Náchodě nebo o zimním stadionu v Jičíně.

Přednost nakonec dostala varianta zapojit do očkování především současná zdravotnická zařízení doplněná praktickými lékaři a očkování tak udělat dostupnější lidem v jednotlivých regionech. V kraji jsou pilíři očkovací sítě krajské nemocnice, státní Fakultní nemocnice Hradec Králové a soukromá Nemocnice Vrchlabí.

Páteřní očkovací síť má v kraji 11 míst, nyní je ale zapojeno deset z nich, a to ve zdravotnických zařízeních v Hradci Králové, Náchodě, Trutnově, Jičíně, Hořicích, Dvoře Králové nad Labem, Jaroměři, Broumově a ve Vrchlabí. Desátým místem, ve kterém se očkuje, je společenské centrum v Rychnově nad Kněžnou, jediné mimo zdravotnické zařízení. Očkovací centrum Rychnov nad Kněžnou je v provozu od března.

„Kromě současných očkovacích míst krajská očkovací strategii počítá s očkovacím místem také v Novém Bydžově, které kraj zřídí, pokud kapacita u praktiků nebude stačit,“ uvedl mluvčí kraje Dan Lechmann. Dohromady jsou tato očkovací místa schopná měsíčně aplikovat až 140 tisíc dávek. K tomu očkuje 206 praktických lékařů, kteří mohou podat až 50 tisíc dávek měsíčně.

Očkování u praktických lékařů vázne podle hejtmanství na nedostatku vhodných vakcín. „Praktikům jdou vakcíny, které jsou vhodné pro očkování v ordinacích, tento týden Moderna a Johnson & Johnson. V kraji ale praktici očkují už všemi typy vhodných vakcín, konkrétně tedy vakcínami AstraZeneca, Moderna a Johnson & Johnson,“ dodal Lechmann.

Celková maximální očkovací kapacita v Královéhradeckém kraji

Očkovací místo

Počet dávek měsíčně

ON Jičín

12.000

ON Trutnov

13 000

MN Dvůr Králové n. L.

7000

ON Náchod

25 000

ON Broumov

5000

Levitovo centrum následné péče Hořice

3000

Společenské centrum Rychnov n. K.

15 000

Nemocnice Vrchlabí

7000

EDUMED Jaroměř

7000

Nemocnice Nový Bydžov

5000

FN Hradec Králové

41 000

Ordinace praktických lékařů

50 000

Celkem v kraji

190 000

Zdroj: KÚ Královéhradeckého kraje

Tomáš Kučera
ČTK
Ilustrační foto