Sobota

20. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Znásobí se dotace na výměnu neekologických kotlů na 114 milionů

14. 5. 2021

page.Name
Dalších 484 žadatelů v Královéhradeckém kraji si bude moci vyměnit starý neekologický kotel na tuhá paliva za zbrusu nový. Kraj v této souvislosti znásobí dotaci na výměnu z původně přidělených 57 milionů korun na 114 milionů.

„Uspěli jsme s žádostí o podporu z programu Nová zelená úsporám. Získané prostředky využijeme na dotace žadatelům, kteří v zatím poslední vlně splnili všechny podmínky, ale kvůli nedostatku finančních prostředků skončily jejich žádosti v zásobníku,“ uvedl radní kraje pro regionální rozvoj Adam Valenta.

Peníze navíc kraj rozdělí v nynějším druhém kole třetí vlny dotací na výměnu kotlů, do níž přijímal žádosti loni 2. září. Tehdy se do pořadníků zaregistrovalo 1170 zájemců, z nichž větší část skončila v tak zvaném zásobníku. Dotaci lze použít na kotel na biomasu, tepelná čerpadla a na plynové kondenzační kotle. Maximální výše podpory činí až 127 500 korun. Nejčastěji lidé pořizují tepelná čerpadla.

Doposud se v regionu s pomocí dotací vyměnilo přes šest tisíc starých nevyhovujících kotlů. Kraj mezi žadatele zatím rozdělil přes 550 milionů korun. Program výměny starých kotlů v zemi začal v červenci 2015, kdy ministerstvo životního prostředí vyhlásilo kotlíkové dotace. Podle ministerstva výměna kotlů v první a druhé dotační vlně pomohla zlepšit ovzduší v zemi.

Zdeněk Rychtera
ČTK
Ilustrační foto: moderniobec.cz, kontrola-kotle.cz