Středa

29. března 2023

Nyní

Zítra

10°

Svátek má

Covidová situace na Trutnovsku je špatná. Pomohl by místní lockdown?

21. 1. 2021

Epidemická situace v kraji se sice mírně zlepšuje, ale trutnovský okres už několik týdnů patří k nejpostiženějším v Česku. Proč? Můžou za to turisté? Byl by řešením místní lockdown? Zeptali jsme se doktora Ivana Kučery, ředitele Krajské hygienické stanice v Hradci Králové.

Zatímco Náchodsko má aktuálně 1580 nemocných a Jičínsko dokonce „jen“ 670, Trutnovsko má rekordních 2436 nemocných. Situace je špatná, pro hygieniky v mnohém nepochopitelná. „Nenacházíme žádné rozdíly oproti jiným okresům, ani věkové, ani strukturální. I pro nás je to velké překvapení,“ říká Kučera ve videorozhovoru pro Trutnovinky.

Jak přibývá nemocných, automaticky stoupá počet hospitalizovaných a s tím roste i počet pacientů ve vážném stavu. Trutnovská nemocnice má zaplněná už tři covidová oddělení. Zdravotníků je málo, docházejí jim síly. V celém kraji.

Nepomohl by místní lockdown, tedy úplný zákaz vycházení? „Velice neradi bychom nějakým způsobem tzv. utahovali šrouby,“ tvrdí Kučera. Jenže zatímco zdravotníci a hygienici nestíhají, sílí prosby na otevření skiareálů, škol, restaurací a obchodů. Mohly by tedy otevřít? „Za této situace ne,“ myslí si Ivan Kučera.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz