Sobota

30. září 2023

Nyní

13°

Zítra

14°

Svátek má

Do kraje přišlo o 40 procent méně vakcíny, snížení dodávky se očekávalo

27. 1. 2021

page.Name
Do kraje dorazilo tento týden o 40 procent méně vakcíny proti koronaviru než v tom předchozím. Zhruba polovinu z 3510 dávek proočkuje Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové, zbytek si rozdělí krajské nemocnice a soukromá ve Vrchlabí. Pro kraj je fakultní nemocnice distribučním místem vakcín. Snížení dodávky se očekávalo.

„Přišly tři plata vakcíny po 195 lahvičkách, z nichž se udělá 3510 dávek. Minulý týden to bylo pět plat, tedy 5850. Očkování dál probíhá, postupujeme podle množství vakcíny,“ řekl mluvčí hradecké FN Jakub Sochor. Očkuje se vakcínou od firmy Pfizer/BioNTech. Podle zástupců hradecké FN by měla příští týden do regionu dorazit také vakcína od firmy Moderna.

Výrobce Pfizer/BioNTech od minulého týdne do poloviny února snížil dodávky, aby mohl navýšit své výrobní kapacity. V hradeckém kraji začala v sobotu 2. ledna očkovat jako první hradecká FN, v pátek 8. ledna se přidaly krajské nemocnice a v pondělí 11. ledna vrchlabská. Do domovů seniorů jezdí z některých nemocnic také očkovací týmy. Celá Evropa se potýká s nedostatkem očkovací látky.

Ve FN bylo dnes dopoledne více než 190 hospitalizovaných pacientů s covidem, z nich téměř šest desítek bylo na jednotkách intenzivní péče. Kromě tohoto zdravotnického zařízení léčí pacienty s koronavirem také krajské nemocnice a soukromá nemocnice ve Vrchlabí. Podle dnešních údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) měly nemocnice v kraji v úterý volných téměř 24 procent ze 123 lůžek s umělou plicní ventilací, o čtyři procenta méně než před týdnem.

Na odděleních JIP a ARO měly toto úterý nemocnice v kraji 230 lůžek, volných bylo okolo 12 procent, o devět procent méně než před týdnem. Pro pacienty s covidem toto úterý zbývala čtyři lůžka, pro ostatní 24. Standardních lůžek s kyslíkem bylo včera z 1278 volných zhruba deset procent, o procento více než před týdnem.

ČTK
Ilustrační foto