Středa

22. května 2024

Nyní

19°

Zítra

21°

Svátek má

Kraj obdržel další zásilku vakcín proti covidu, k redukci jejich počtu nedošlo

20. 1. 2021

page.Name
Dodávku 195 lahviček vakcíny proti koronaviru, tedy 5850 dávek, dorazilo dnes do Královéhradeckého kraje, tedy tolik, kolik bylo původně naplánováno. Dodávka by měla vystačit do příští středy. V regionu očkuje sedm nemocnic a z některých vyjíždějí do domovů seniorů mobilní očkovací týmy.

„K redukci tento týden nedošlo, jak to bude dál, uvidíme. Máme týdenní dodávky, chodí v úterý, ve středu nebo ve čtvrtek. Do středy příštího týdne máme očkovací plán, poté budeme dělat další podle toho, kolik dostaneme,“ řekl krajský koordinátor očkování a lékařský náměstek Fakultní nemocnice Hradec Králové Jaroslav Malý.

Dodavatel vakcíny Pfizer a BioNTech České republice dosud nesdělil, kolik dávek pošle do země příští týden. Firma podle premiéra Andreje Babiše zrušila celý harmonogram dodávek, omezila množství pro tento týden. Dnešní i další dodávky vakcín jsou podle hejtmana Martina Červíčka nezbytné pro pokračování první fáze očkování.

„V Královéhradeckém kraji jsme od začátku ledna aplikovali už přes 6000 vakcín. První fáze očkování v našem regionu postupuje bez problémů. Dalších 5850 dávek vakcíny umožní otevřít nové sloty v rezervačním systému našich nemocnic pro očkování osob starších 80 let,“ uvedl hejtman. V kraji pokračuje první fáze očkování, týká se zdravotníků, rizikových pacientů, klientů a personálu v domovech pro seniory a také lidí starších 80 let.

Hejtmanství předpokládá, že v regionu nemocnice v prvním čtvrtletí aplikují na 62 tisíc dávek vakcíny.  Kraj připravuje druhou fázi očkování, která spadá do období dubna až června. Plán je 100 tisíc dávek měsíčně. Očkovací strategie pro druhou fázi se bude opírat o sedm páteřních očkovacích center, a to v Hradci Králové, Jičíně, Trutnově, Vrchlabí, Náchodě, ve Dvoře Králové nad Labem a Rychnově nad Kněžnou. Další by mohla vzniknout v Broumově, Novém Bydžově a Jaroměři. V Hradci Králové by mělo vzniknout očkovací centrum ve fakultní nemocnici, kde 15 očkovacích týmů poskytne 30 tisíc vakcinací měsíčně.

Tomáš Kučera
ČTK
Ilustrační foto