Pondělí

15. července 2024

Nyní

24°

Zítra

22°

Svátek má

Na jaře by mělo vzniknout nejméně pět očkovacích center mimo špitály

8. 1. 2021

page.Name
Vzhledem k tomu, že se začalo očkovat proti nákaze covid-19 a bude se v tom pokračovat i v dalších týdnech a měsících, kdy by po zdravotnících a rizikových skupinách pacientů měla přijít na řadu veřejnost, v Královéhradeckém kraji vznikne nejpozději na jaře nejméně pět očkovacích center mimo nemocnice.

Největší z nich bude v Kongresovém centru Aldis v Hradci Králové, denně by tam mohlo dostat očkování 1000 až 1200 lidí. Další centra by měla vzniknout v okresních městech, tedy v Jičíně, Trutnově, Náchodě a v Rychnově nad Kněžnou. „Kraj na přípravě očkovacích center spolupracuje s Fakultní nemocnicí Hradec Králové,“ řekl mluvčí kraje Dan Lechmann.

Podle něj jsou mezi zvažovanými místy v Trutnově a v Jičíně zimní stadiony, v Náchodě Hotel Beránek a v Rychnově nad Kněžnou společenské centrum. „Místa nejsou ještě definitivní,“ uvedl mluvčí. Poradce premiéra a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula pro Českou televizi dnes sdělil, že zkušební provoz očkovacího centra v hradeckém Aldisu by měl být zahájen 20. února. Kongresové centrum Aldis je dobře dostupné autem i MHD, před budovou je rozsáhlé parkoviště.

V kraji se začalo očkovat v sobotu 2. ledna ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové, dnes v krajských nemocnicích a od pondělí by se měla přidat soukromá vrchlabská nemocnice. Od příštího týdne se tak bude v kraji očkovat na sedmi místech. V prvním čtvrtletí postupně měli dostat očkování zdravotníci, rizikoví pacienti, pracovníci a klienti sociálních služeb. V první vlně se počítá také s očkováním lidí starších 80 let podle rezervačního systému, který bude spuštěn. Očkování veřejnosti bude následovat v dalších měsících, uvedli zástupci kraje.

Za týden v kraji přibylo 5815 potvrzených případů covidu-19, jde o druhý nejvyšší páteční sedmidenní nárůst od začátku epidemie. Dosavadní mezitýdenní páteční rekord přírůstku nákaz v kraji je z 30. října, kdy k tomuto datu za sedm dnů přibylo 5902 případů covidu-19. Aktuálně nemocných bylo k dnešku 9673, což je téměř 1,8 procenta z celkového počtu obyvatel kraje, před týdnem to bylo 1,3 procenta. Kvůli covidu zemřelo 648 lidí, za týden 77.

Tomáš Kučera
ČTK
Ilustrační foto