Pátek

21. června 2024

Nyní

17°

Zítra

19°

Svátek má

Nemocnice jsou na hranici svých kapacit, nová lůžka otevírají s vypětím sil

8. 1. 2021

page.Name
Situace v Královéhradeckém kraji související se šířící se nákazou covid-19 není dobrá. Nemocnice se totiž přiblížily na hranici svých kapacit a zbývají v nich poslední volná covidová lůžka. Jejich počet se daří navyšovat s vypětím všech sil a na úkor neakutní péče.

Pacienty s covidem v kraji léčí krajské nemocnice a Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové s tím, že kraji patří mezi nejzasaženější regiony v zemi.V kraji bylo dnes dopoledne hospitalizováno zhruba 500 pacientů s covidem, z nich více než stovka na jednotkách intenzivní péče (JIP). Před měsícem to bylo okolo 240 pacientů, z nich okolo 50 na JIP.

V nemocnicích bylo dnes hospitalizovaných asi 300 pacientů s covidem, z toho více než 50 na JIP. „Aktuálně máme na intenzivních lůžkách dvě volná místa, na standardních celkem 31. Díky úsilí zdravotníků se podařilo v jičínské nemocnici navýšit počet lůžek pro pacienty s covidem přidáním 14 standardních a čtyř intenzivních lůžek. Kapacita jičínského ARO se tak oproti normálnímu stavu navýšila dvojnásobně, kdy za normálních okolností je tu sedm lůžek, ode dneška 14,“ řekla mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová.

Podle ní jsou kromě jičínské nemocnice všechny krajské nemocnice plné, zbývá maximálně několik volných lůžek ve standardní péči. „Někteří pacienti jsou proto již hospitalizovaní i na standardních odděleních, na vyčleněných infekčních pokojích, někde jich je na pokoji i více. V takovéto situaci je například trutnovská nemocnice,“ prozradila mluvčí.

FN Hradec Králové léčila dnes ráno kolem 190 pacientů s koronavirem, z toho více než pět desítek na JIP a necelých 140 na standardních lůžkách. Nemocnice musela v posledních dnech otevřít další oddělení určené pro pacienty s covid-19, aby bylo možné velký nápor nových pacientů zvládnout.

„Situace je složitá, protože i přes péči o covidové pacienty je nutné zajistit péči o akutní pacienty. Přitom nemocnici trápí vysoký počet v práci nepřítomného zdravotnického personálu, který se pohybuje kolem 250,“ konstatoval Jakub Sochor, mluvčí FN, která má přes 5000 zaměstnanců, z toho je 3500 zdravotníků.

V zajištění provozu pomáhají desítky studentů zdravotnických škol a armáda. „Přesto je personální situace mimořádně složitá, dochází k přesunům personálu na jiná oddělení a také omezování běžné neakutní péče napříč nemocnicí,“ dodal mluvčí. V krajských nemocnicích chybí asi 250 zdravotníků, kromě dobrovolníků v nich vypomáhají také vojáci. Hejtman Martin Červíček tento týden vyzval studenty zdravotnických škol k dobrovolné výpomoci.

Tomáš Kučera
ČTK
Ilustrační foto