Pondělí

27. května 2024

Nyní

22°

Zítra

17°

Svátek má

Situace v nemocnicích v hradeckém kraji je velmi vážná a blíží se kritickému stavu

5. 1. 2021

page.Name
Kapacita covidových lůžek v krajských nemocnicích je téměř naplněná, záchranná služba proto začala převážet pacienty do nemocnic mimo území regionu. Hejtman Martin Červíček potvrdil, že neustále přibývají noví pacienti, kteří vyžadují neodkladnou hospitalizaci a zdravotnická zařízení už tento nárůst covid pozitivních pacientů v některých dnech kapacitně nezvládají.

„Už včera proto krajští záchranáři převezli první dva pacienty mimo území Královéhradeckého kraje. Bohužel predikce pro následující dny není lepší. Jen za včerejší den hygienici potvrdili tisíc nových případů, a proto očekáváme, že čísla hospitalizovaných ještě porostou,“ řekl hejtman.

Převoz se týkal jednoho pacienta z Oblastní nemocnice Trutnov do pardubické nemocnice. Také Fakultní nemocnice Hradec Králové přeložila během úterý jednoho pacienta s covid-19 na umělé plicní ventilaci do Ústřední vojenské nemocnice v Praze, aby si uvolnila ventilované lůžko. „V posledních dnech zaznamenáváme velký nápor na lůžka na covidových odděleních a pacientů bude podle predikcí ještě přibývat,“ uvedl ředitel fakultní nemocnice Vladimír Palička.

V tomto zdravotnickém zařízení, největším v kraji, je nyní hospitalizovaných zhruba 185 pacientů s covid-19, z toho přibližně pět desítek z nich vyžaduje umístění na jednotce intenzivní péče. Nemocnice má pro covidové pacienty ještě několik volných lůžek, ale situace se velmi rychle mění. Otevření dalších lůžek komplikuje nedostatek personálu, v práci nepřítomných je zhruba 250 zdravotníků. Obdobná situace je v krajských nemocnicích, které hospitalizují 270 covidových pacientů.

Nemocnice připravují další navýšení kapacity lůžek a dovybavují ta běžná na standardních odděleních, lůžek bude potřeba co nejvíce. „Už se neobejdeme bez pomoci dalších zařízení a musíme využít i lůžka mimo nemocnice. Například v Janských Lázních máme k dispozici kapacitu minimálně 30 lůžek pro pacienty s koronavirem, kteří už nevyžadují intenzivní péči v nemocnici. Tímto způsobem budeme hledat i další kapacity lůžek,“ dodal k tíživé situaci hejtman.

Záchranáři v posledním týdnu zaznamenali zatím nejvyšší počet převozu covid pozitivních osob z domácí karantény. Celkem za týden do nemocnic přepravili 201 osob, v jeden den padl dokonce rekord za celou dobu epidemie: 40 přepravených osob z domácí karantény do nemocnic.

Nemocnice si v minulém týdnu také nejvíce vypomáhaly s hospitalizací covid pozitivních pacientů. „Nutnost převozu covidových pacientů mezi nemocnicemi v regionu byla minulý týden největší za celou dobu epidemie. Přepravili jsme takto mezi nemocnicemi 32 osob za týden,“ prozradil Libor Seneta, ředitel Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje.

(hyš-dl)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto