Úterý

6. června 2023

Nyní

18°

Zítra

19°

Svátek má

V hradeckém kraji chybí v domovech důchodců téměř pět procent personálu

2. 1. 2021

page.Name
Situace v některých domovech důchodců v Královéhradeckém kraji se vlivem zhoršující se epidemické situace komplikuje. Desítky zaměstnanců jsou pozitivních na covid-19 nebo v karanténě. Koronavirem je v některých zařízeních nakažená většina klientů. Silně zasažen je například městský domov důchodců Zdislava v Třebechovicích pod Orebem.

Ze 46 klientů třebechovického domova důchodů je nakažených nebo v izolaci 42, kvůli nákaze chybí zhruba polovina personálu z celkového počtu asi 36. Nákaza se objevila v zařízení zhruba v polovině prosince a naplno zasáhla domov před vánočními svátky. „Od jara je to nejhorší stav,“ řekl ČTK ředitel domova důchodců Martin Dürrer.

Třebechovický domov, který zřizuje město, na webu vyzývá dobrovolníky k výpomoci především v úseku ošetřovatelské péče. „Přes svátky byla situace nejhorší, teď je to na hraně. Někteří se už začali po desetidenní lhůtě vracet. Snažíme se provoz zajistit ze všech sil,“ uvedla zdravotní sestra působící v tamním domově důchodců.

V Královéhradeckém kraji na začátku týdne byli nakažení covidem klienti 11 domovů důchodců, což je 20,8 procenta všech těchto zařízení v regionu. Pozitivních na covid bylo zhruba 4,2 procenta všech klientů. Kvůli nemoci nebo karanténě v zařízeních pobytových služeb sociální péče chybělo zhruba 4,7 procenta personálu.

Domovy důchodců využívají výpomoc odborného personálu Krajského pohotovostního mobilního týmu a také pracovníky zprostředkované Akademickým centrem studentských aktivit. Někde vypomáhají i dobrovolníci. Index systému PES v kraji dnes stagnoval na 94 bodech ze sta, stále se drží na nejvyšším pátém stupni pohotovosti, který značí kritický stav. V pátém stupni bylo dnes všech pět okresů kraje, nejhůře, s 99 body, na tom bylo Hradecko a Trutnovsko. Aktivních případů bylo dopoledne 6575, což představuje asi 1,2 procenta z celkového počtu obyvatel kraje.

ČTK
Ilustrační foto: dd-zdislava65.webnode.cz