Pondělí

15. července 2024

Nyní

24°

Zítra

22°

Svátek má

V nemocnicích začali očkovat druhou dávku vakcíny proti nákaze koronaviru

29. 1. 2021

page.Name
Očkování proti nákaze covid-19 je v současné době jedno z nejaktuálnějších témat. Po prvních 5633 očkovacích dávkách vakcíny, které krajské nemocnice aplikovaly od pátku 8. ledna, dnes začalo druhé kolo očkování proti koronaviru.

Přeočkování zahájila před týdnem Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové, která začala v kraji očkovat jako první, a to v sobotu 2. ledna. Kromě krajských nemocnic a hradecké FN se také očkuje v soukromé nemocnici ve Vrchlabí, která přeočkování zahájí v pondělí 1. února. Zkrácení dodávek vakcíny do kraje přinutilo nemocnice, aby očkování zpomalily, některé zastavily rezervace nových zájemců o vakcinaci. Snížení dodávek však přeočkování druhou dávkou neohrozilo.

„Největší komplikace to přineslo jičínské nemocnici, která musela rušit rezervace zhruba 360 lidem. Vzhledem k tomu, že musíme počítat s potřebným množstvím vakcíny na přeočkování poprvé očkovaných lidí, nemůžeme očkovat první dávkou tolik lidí, kolik bylo v plánu. V závislosti na dodávkách vakcín budeme pokračovat v očkování nejohroženějších skupin podle schváleného harmonogramu,“ řekla mluvčí krajských nemocnice Lucie Chytilová.

Soukromá vrchlabská nemocnice začala očkovat v pondělí 11. ledna a od té doby podala očkovací dávku v 670 případech. Poté na několik dní musela kvůli nedostatku vakcíny očkování pozastavit. „Čtrnáct dní jsme nevakcinovali, v pondělí začneme druhé kolo. Na přeočkování dávky máme. Naše očkovací centrum nové rezervace nepřijímá, nemáme dostatek vakcín. Spolupráce s krajem je perfektní, problém je jinde,“ uvedl ředitel vrchlabské nemocnice Michal Mrázek.

Do Královéhradeckého kraje dorazilo tento týden o 40 procent méně vakcíny proti koronaviru než v tom předchozím. V kraji se očkuje vakcínou od firmy Pfizer/BioNTech. Podle zástupců FN Hradec Králové, která je pro kraj distribučním centrem, by měla příští týden do regionu dorazit také vakcína od firmy Moderna.

ČTK
Ilustrační foto