Neděle

23. ledna 2022

Nyní

Zítra

Svátek má

Královéhradecký kraj je čtvrtý v Místu pro život, má skvělé zdravotnictví

27. 11. 2021

page.Name
Zlínský kraj má celkově výborné podmínky pro život, a dokázal tak zazářit v 11. ročníku srovnávacího výzkumu Místo pro život. V něm analytická agentura Datank hodnotí data získaná z nezávislých zdrojů a údaje z průzkumu prováděného mezi 2320 obyvateli. Na stříbrnou příčku se vyhoupl Kraj Vysočina, bronz získává Jihomoravský kraj. Královéhradeckému kraji patří čtvrté místo.

Na Královéhradecku si lidé nemohou stěžovat na zdravotnictví. Počet lékařů je zde při celorepublikovém srovnání výrazně nadprůměrný, stejné je to s počtem lékáren a také kapacitami zařízení pro seniory. Průměrná naděje na dožití u mužů a žen je tu dokonce druhá nejvyšší.

Velmi dobře si region vede také v občanských aktivitách. Počet nejrozmanitějších spolků, sdružení a obecně prospěšných společností je velmi vysoký. Ve volební účasti v komunálních volbách je na tom kraj při srovnání s dalšími skvěle. Pokud jde o nezaměstnanost, je Královéhradecký kraj mezi třemi nejlepšími v celé České republice.

Celkem průměrných výsledků dosahuje v atraktivitě vysokých škol z pohledu místních studentů. V pomyslném středu je region, i v cenách bytů nebo čistých příjmů v přepočtu na jednoho člena domácnosti. Obdobně je to s nezaměstnaností mladých lidí. Špatně je na tom ale kraj s bezpečností.

Počet úmrtí při dopravních nehodách v přepočtu na 100 kilometrů silnic je velmi vysoký. Podíl nečištěných odpadních vod vypouštěných do kanalizace je rovněž velmi vysoký, podíl lidí připojených ke kanalizaci navíc při celorepublikovém srovnání nízký. Ve třídách základních škol se tísní nadprůměrné počty žáků.

Srovnávací výzkum Místo pro život už jedenáctým rokem mapuje kvalitu života obyvatel v jednotlivých krajích České republiky. Výzkum veřejnosti nabízí možnost dlouhodobě sledovat stav jejich regionu a jeho vývoj. Výsledky srovnávacího výzkumu motivují a inspirují státní správu i samosprávu, nevládní organizace, podnikatele i občany, a vedou tak ke zlepšování podmínek ovlivňujících kvalitu života.

VÝSLEDNÉ POŘADÍ KRAJŮ ZA ROK 2021

1.

Zlínský kraj

2.

Kraj Vysočina

3.

Jihomoravský kraj

4.

Královéhradecký kraj

5.

Jihočeský kraj

6.

Plzeňský kraj

7.

Středočeský kraj

8.

Liberecký kraj

9.

Olomoucký kraj

10.

Moravskoslezský kraj

11.

Pardubický kraj

12.

Karlovarský kraj

13.

Hlavní město Praha

14.

Ústecký kraj

(hyš-dp)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto