Neděle

14. dubna 2024

Nyní

20°

Zítra

15°

Svátek má

Přituhuje! Rostou počty nakažených, hejtman svolal skupiny krizového štábu

4. 11. 2021

page.Name
Hejtman Martin Červíček dnes svolal jednání stálé pracovní skupiny krizového štábu Královéhradeckého kraje. Tématem jednání bylo mimo jiné vyhodnocení aktuálního stavu pandemie, připravenost nemocnic, koordinace zdravotní péče v kraji a aktuální stavy ve školách a sociálních zařízeních kraje.

Vývoj pandemie sledujeme prakticky nepřetržitě a pravidelně vyhodnocujeme. Pracujeme na tom, aby nemocnice měly dostatek lůžkové kapacity, připraveného personálu i léků a byly schopné poskytnout adekvátní péči všem pacientům, a já při této příležitosti opět musím poděkovat zdravotníkům a krajským hygienikům za jejich dosavadní práci,“ řekl hejtman, který upozornil na to, že i v druhém nejméně postiženém kraji v zemi dochází k významnému nárůstu počtu nakažených.

Minulou středu bylo 75 nových případů, tuto středu už 262. Klíčové budou podle něj velmi pravděpodobně následující dva týdny, kdy lze očekávat další zvyšující se počet nových případů a hospitalizovaných v nemocnicích. Včerejší nárůst potvrzených případů nákazy je nejvyšší za posledních 14 dnů. Růst počtu nových případů v ničem nevybočuje z průměru ve všech krajích, je plošný a ve všech věkových kategoriích.

„S přibývajícím počty nových nakažených roste také počet lidí, kteří potřebují lékařkou péči. V krajských nemocnicích se aktuálně léčí necelých 50 pacientů, ale odhad se pohybuje okolo dvou set hospitalizovaných v následujících dvou týdnech. Vedení nemocnic se proto připravují na rozšíření kapacit covidových lůžek. Zdravotní péči zatím žádná z krajských nemocnic zásadně neomezila, ale připravujeme se na možné omezení části zákroků v dalších týdnech podle vývoje v jednotlivých nemocnicích,“ dodal hejtman Červíček.

Pracovní tým bezpečnostní rady kraje se také zabývala stavem očkování. Během včerejška vykázali lékaři na území regionu 3192 očkování, aktuálně je v kraji alespoň jednou očkováno přes 70 procent populace starší 16 let. Očkovací místa navyšují denní kapacity v závislosti na počtu dobrovolných zájemců a do očkování vakcínou Pfizer se zapojilo už 128 praktických lékařů ve všech pěti okresech regionu.

Situace krajských v sociálních zařízeních je stabilizovaná. Ve všech platí běží běžná opatření, žádný domov nemusel prozatím přistoupit ke zvláštním opatřením. Ve čtyřech školách, které zřizuje Královéhradecký kraj, bylo dnes celkem 13 žáků pozitivních, 44 žáků v karanténě a tři pozitivní pedagogové. Kompletně není uzavřena žádná škola.

(hyš-lv)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto: FN HK