Sobota

24. února 2024

Nyní

10°

Zítra

10°

Svátek má

Hradecký kraj podpoří řemeslníky, na které dopadly vládní restrikce

3. 12. 2021

page.Name
Jak už jsme čtenáře informovali, ministrovi kultury před nedávnem adresoval otevřený dopis ředitel Muzea východních Čech Petr Grulich v souvislosti s vládními restrikcemi a zákazem tradičních adventních trhů. Tento zákaz loni i letos těžce ohrozil další udržování české tradiční lidové kultury. Muzeum se rozhodlo podpořit řemeslníky odkupem části sortimentu pro muzejní e-shop, K pomoci nyní připojil i Královéhradecký kraj.

Přišel s iniciativou, jak zajistit výrobkům určeným pro adventní trhy alespoň částečný odbyt. Kvůli protipandemickým opatřením přišlo o možnost prezentovat své řemeslo a prodávat výrobky téměř 80 řemeslníků z Královéhradeckého kraje a širšího regionu. Tento krok může být pro některé z nich dokonce likvidační.

Kraj se proto obrátil se na zřizované organizace s výzvou, aby napřímo oslovily zvolené výrobce a dojednaly nákup zboží. „Máme možnost těmto lidem pomoci. Zakoupením jejich produktů získáme nejen kvalitní řemeslný výrobek ale především dobrý pocit, že jsme podpořili lokálního producenta, který by jinak neměl možnost své výrobky prodat. Nákupem zároveň pomáháme zachovat tradiční řemeslné postupy a dovednosti našich předků,“ říká náměstkyně hejtmana Martina Berdychová.

Pomoci řemeslníkům touto formou se rozhodlo i samotné vedení kraje a krajský úřad. „Nakoupili jsme například vánoční ozdoby, medovinu nebo sirupy. Podle mých informací je velký zájem o tyto produkty také mezi zaměstnanci krajského úřadu, což mne těší,“ uvedl hejtman Martin Červíček. Rozporuplné vládní nařízení ohrožuje nejen existenci řemeslníků, ale také zachování tradic a zprostředkování rukodělného umu.

(hyš-mf)
hynek@salonkyhk.cz
Ilustrační foto: MVČ