Pátek

29. září 2023

Nyní

18°

Zítra

17°

Svátek má

Potvrzen druhý případ varianty omikron v kraji, oba se týkají jedné rodiny

20. 12. 2021

page.Name
V Královéhradeckém kraji byl potvrzen druhý potvrzený případ varianty koronaviru omikron. Oba případy se týkají členů jedné rodiny, kteří se vrátili z Afriky. U třetího podezřelého případu v regionu, který s potvrzenými nesouvisí, dosud nebyla dokončena sekvenace odebraného vzorku.

„V kraji máme druhý sekvenačně potvrzený případ omikronu. Prvním byl muž, druhým je žena, oba se vrátili z Afriky. Jsou z jedné rodiny z okresu Hradec Králové. Nemají vážný průběh onemocnění, jsou v domácím léčení,“ potvrdila mluvčí Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje Veronika Krejčí.

Třetím podezřelým je žena ve středním věku, také z okresu Hradec Králové. „Tento podezřelý případ s potvrzenými nesouvisí,“ řekla mluvčí. Podle ní nebylo dosud zjištěno, že by se omikron v Královéhradeckém kraji šířil komunitně. O prvním oficiálně potvrzeném případu omikronu v kraji krajští hygienici informovali v pátek 17. prosince.

Variantu omikron, kterou Světová zdravotnická organizace (WHO) kvůli potenciálně vyšší nakažlivosti zařadila mezi znepokojivé typy koronaviru, poprvé zaznamenali 9. listopadu v Jihoafrické republice. Tato varianta může být podle odborníků nakažlivější než dosud dominantní delta.

V Královéhradeckém kraji dalším týdnem pokračuje slábnutí epidemie koronaviru. Incidence, tedy počet nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní, byla dnes v kraji na hodnotě 662, v neděli 677 a před týdnem v pondělí 829. Celostátní průměr byl dnes 639.

ČTK
Ilustrační foto: FN HK